Prosimy założyć kapcie i serdecznie zapraszamy do Pierwszego Wirtualnego Muzeum Miasta Zabrze.                                                
W naszym muzeum znajdą Państwo w kilkunastu salach tematycznych bogaty
zbiór dokumentów i przedmiotów z XIX i XX wieku, pochodzących z terenu Zabrza
lub bezpośrednio z nim związanych.      Nie ma już komu pamiętać czasów burzliwego
rozwoju Zabrza w dziewiętnastym stuleciu. Już tylko bardzo nieliczni mieszkańcy
pamiętają okres gdy Zabrze stało się miastem.   Po tych czasach i tamtych ludziach pozostały nam nie tylko pocztówki i zdjęcia, ale również pamiątki, dokumenty, książki, rachunki, ordery, mundury, pieniądze i wiele innych przedmiotów codziennego użytku których wygląd i przeznaczenie wzbudzają w nas często zdziwienie lub zadumę.
Zawiła historia Zabrza i regionu spowodowała że na starych dokumentach znajdą Państwo języki niemiecki, polski lub francuski.    
Spacerując po muzeum, oglądając i czytając krótkie historyczne komentarze przeniesiecie się na krótko w pionierskie czasy twórców i mieszkańców tego miasta, którego dzieje kilka razy zaczynały się prawie na nowa. Zobaczycie jak żyli, czego używali i co ich otaczało. Dla wielu z nas byli to rodzice, dziadkowie, pradziadkowie.                     
Również młodsza historia Zabrza zasługuje już na upamiętnienie. Dzisiejsi dwudziestolatkowie nie pamiętają niedawnych czasów PRL-u. Pamiątki tego okresu, bez politycznych komentarzy, zapełniają jedną z sal naszego muzeum.  

Andrzej Dutkiewicz