Muzeum – pamiątki PRL-u

Apel i obiad w jednostce wojskowej OTK w Makoszowach – zaproszenie.

Zaproszenie na uroczysty apel i obiad o których można powiedzieć że nie wiadomo kiedy się odbyły. Wiadomo natomiast gdzie, a były to koszary w Makoszowach przy ulicy Legnickiej 17-21, należące do Katowickiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wybudowano je w miejscu byłego niemieckiego Komanda Pracy Jeńców Wojennych przy kopalni Makoszowy, wykorzystując część budynków obozu.

1

2

Apel i obiad odbywały się widocznie cyklicznie, gdyż na zaproszeniu mogła znaleźć się dowolna data. Jako że chodzi tu o Ludowe Wojsko Polskie, mogły to być rocznica jego powstania obchodzona 12 października, święto Manifestu Lipcowego (22 Lipca), lub rocznica Rewolucji Październikowej (przewrót bolszewicki w Rosji), być może jakieś inne święto.

3

Co ciekawe, na zaproszeniu widnieje numer jednostki wojskowej 2061 (3.Batalion Piechoty Obrony Terytorialnej) która należała co prawda do Katowickiej Brygady, ale siedzibę swą miała najpierw w Radzionkowie, a potem w Zabrzu i Częstochowie. (Według wszelkich źródeł internetowych).

Makoszowskie koszary były stałą siedzibą JW 2091 – 6 Batalionu Piechoty Obrony Terytorialnej /Katowickiej Brygady OT , która istniała w latach 1964 – 1989.

W tej jednostce zasadniczą służbę wojskową odbywał jako podoficer, dowódca drużyny, później plutonu (nie z wyboru, a z poboru), autor tych słów.

W Makoszowach stacjonowało również część dowództwa Katowickiej Brygady OT pod numerem JW 2904.

Opracowanie i własność: Andrzej Dutkiewicz.                                     16.12.2022

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_bataliony_obrony_terytorialnej

https://pl.wikipedia.org/wiki/Numer_jednostki_wojskowej#Lista_jednostek_od_numeru_2500_do_numeru_2999

https://wbh.wp.mil.pl/c/pages/atts/2018/11/5_INFOR_zasob1.pdf