Muzeum – przedmioty

Pamiątki z pierwszej apteki w Zabrzu – Adlerapotheke.

Pierwszą aptekę w obecnym Zabrzu „Aptekę pod Orłem – Adlerapotheke”otwarł w 1857 roku, w już nie istniejącym budynku przy ul. Dworcowej 11 Hermann Schwarts. Był to teren samodzielnej gminy Małe Zabrze (Klein Zabrze). W 1899 roku koncesję przejął Paul Skrzypiec i w 1905 roku przeniósł aptekę do swej nowo wybudowanej kamienicy na ul: Dworcową 9. Był on najdłużej tam urzędującym właścicielem i aptekarzem. Skrzypiec był bardzo aktywnym człowiekiem i zakres jego działalności zawodowej wybiegał daleko poza prowadzenie apteki. Brał również czynny udział w życiu gminy i wielu jej stowarzyszeń. Właścicielem tej apteki był do śmierci w 1941 roku.

Od momentu założenia, do końca wojny Adlerapotheke miała siedmiu właścicieli. Jeden z nich, Hoffmann, znany był jako poeta, zbieracz przedmiotów zabytkowych i przewodniczący “Górnośląskiego Związku Aptekarzy”.

Apteka wróciła do swej starej nazwy w polskim tłumaczeniu. W latach PRL-u nosiła ,jak wszystkie, tylko numer. Niestety od 2018 roku jest już zamknięta.

To oryginalne pudełko po miętowych drażetkach z apteki Paula Skrzipca odnalazł i sfotografował Rafał Królak. Bardzo mu za to dziękuję.

1

2

3

4

Za zdjęcia tego pięknego, pochodzącego sprzed 1922 roku szyldu apteki, serdecznie dziękuję Sławomirowi Kuchcie. Jest on jego własnością.

(Fernsprecher to numer telefonu).

Paul Skrzypiec

Adlerapotheke

Opracował: Andrzej  Dutkiewicz.                                 29.10.2014 / 04.05.2022