Muzeum – przedmioty

Warsztat rowerowy Konrada Gawlika.

Dawniej rower był wart tyle co dzisiaj motocykl. Wielu ludzi nie stać było na jego kupno. Z przodu pod kierownicą mocowana była często blacha z marką wytwórcy. Dzisiaj takie blachy są prywatnych kolekcjach i muzeach. W Zabrzu mocował je na rowerach Konrad Gawlik, właściciel warsztatu w którym naprawiał i być może składał dwukołowe pojazdy.

Konrad Gawlik.

Hindenburg O.-S.

Mechanische Werkstatt.

Marki są emaliowane i zawierają symbole zabrzańskiego przemysłu. 

W księdze adresowej dla miasta Zabrza z 1929 roku Konrad Gawlik występuje pod adresem Dorotheenstrasse 87a jako handlowiec.

Na pokwitowaniu wydawanym za swe usługi czytamy że handlował rowerami, motocyklami i maszynami do szycia. Prowadził warsztat naprawczy z autogenicznym lutowaniem i spawaniem, emaliowaniem i niklowaniem. Sprzedawał części zamienne.

Konrad Gawlik. Mechanische Werkstatt. Hindenburg O.-S.

Rowery-motocykle-maszyny do szycia.

W wydanej 9 lat później księdze adresowej Zabrza z 1938 roku Konrad Gawlik widnieje jako kupiec z lokalizacją przy Dorotheenstrasse 83. Z tejże samej księgi dowiadujemy się, że przy Dorotheenstrasse 85 znajduje się sklep z rowerami prowadzony przez Margarete Gawlik.

Kolekcja i opracowanie:  Dariusz Guz.                                         15.07.2014

Suplement

Pani Urszula Wieczorek z Muzeum Miejskiego udostępniła nam bardzo interesujący życiorys pana Gawlika, oraz jego zdjęcie w warsztacie. Wykonał je fotograf Dytko którego atelier mieściło się przy Dorotheenstrasse 24 (3go maja). Zdjęcie jest własnością Muzeum Miejskiego.

Konrad Gawlik, urodzony 19 lutego 1892 roku w Bogucicach. Z wykształcenia mechanik. Przed 1924 rokiem osiadł w Zabrzu (Hindenburgu O./S.), gdzie przy ówczesnej Dorotheenstr. 87a założył zakład naprawy i sprzedaży rowerów, motocykli i maszyn do szycia. Wcześniej posiadał zakład w Laurahütte O./S. (Siemianowice). W roku 1930 ożenił się z Małgorzatą z domu Müller, urodzoną we Wrocławiu 30 września 1902 roku. Małżeństwo było bezdzietne. Państwo Gawlikowie mieszkali w Zabrzu do śmierci, pochowani są na cmentarzu parafii św. Anny w Zabrzu. Testamentem cały swój majątek ruchomy zapisali miastu, które część przedmiotów przekazało do Muzeum Miejskiego w Zabrzu. W zbiorach muzeum znajduje się również zdjęcia przedstawiające Konrada Gawilka w warsztacie , zarówno w okresie kiedy pracował w Laurahütte O./S oraz w Zabrzu.

Konrad Gawlik w warsztacie w Zabrzu.