Muzeum – dokumenty

Korespondencja jeńca wojennego z Rosji Radzieckiej w 1946 r.

Service-de prisoniers de guerre.

Korespondencja jeńca wojennego.

Pierwszy po ponad roku niewoli w Rosji, wzruszający list, wysłany do Zabrza. Na specjalnej Pocztowej Karcie Jeńca Wojennego wydanej i przesłanej przez Związek Czerwonego Krzyża i Półksiężyca ZSRR (Związek Radziecki). Mimo że data korespondencji to kwiecień 1946, adres brzmi: Pani Emma Wolna, NIEMCY (!) Hindenburg O/S. Oskar-Schlitterstrasse (Bartosza Głowackiego) 7. (Kolnia Borsigwerk). Nadawcą jest Walter Wolna. A oto treść tego listu:

Rosja 14.04.1946
Kochana mamo.
Znajduję się w rosyjskiej niewoli od 11.02.1945 i jestem jeszcze uwięziony ale zdrowy. Mam nadzieję że wszyscy nasi znajomi, krewni, rodzina też są zdrowi. Do niewoli dostałem się bez walki ok. 35 km od (?). Nie martwcie się o mnie. To już postanowione że będę wracał do domu. Babciu, a jak tobie idzie? Napisz wszystkim że wracam do domu, że wszystkich pozdrawiam, dzieci i rodzinę i syna Waltera. Teraz kończę z nadzieją że wszyscy jesteście zdrowi. Walter może napisać mi list.

W książce adresowej Zabrza z 1941 r. znajdujemy rodzinę rencisty Richarda Wollna pod tym adresem, choć nazwisko napisane jest przez dwa L.

Zbiory prywatne Dariusza Guza. Opracował  A. Dutkiewicz. 07.09.2014