Zdjęcia przedwojenne-Zabrze

Piekarnia Kowohla na Słodczyka. Zdjęcia i pamiątki.

Przy ulicy Słodczyka 6 (do 1945 r Weinkopfstraße), koło wylotu Sztolni Królowej Luizy, była kiedyś piekarnia. To był wówczas gęsto zabudowany kwartał śródmieścia.

Jej pierwszym właścicielem był niejaki Franz Hallatsch.

Do roku 1908 dom i zakład odkupił mistrz piekarski Rudolf Kowohl, który z rodziną przeprowadziła się tu z ulicy Kozielskiej w Gliwicach.

Piekarnia Hallatsch – właściciel Kowohl.

O lewej stoją: mistrz piekarski (Bäckermeister) Rudolf Kowohl wraz ze swą pierwszą, wcześnie zmarłą żoną Anną z domu Woetzker. Obok czeladnik i uczniowie.

Książka adresowa z 1908r.

Rudolf senior i Kowohl Karl jako czeladnik.

Na tym nieco późniejszym zdjęciu przed piekarnią stanęli: Rudolf Kowol wraz z drugą żoną Marią z domu Schablitzki, oraz ekspedientką. Dzieci to syn (również Rudolf), oraz córki Hildegarde i Elisabeth. Rudolf junior prowadził tą piekarnię do 1948 roku.

Wypiek chleba i pieczywa białego……..

…… i piekarnia domowa.

Być może wóz z piekarni, napis jest niewyraźny.

Dyliżans pocztowy?

Opis zdjęcia.

Fotograf

A to rodzina przy pracy. Szef z żoną Marią, czeladnik i uczeń, oraz Rudolf Kowohl junior, jeszcze jako uczeń.

Załoga piekarni.

Przetrwały również dwa zdjęcia rodzinne Kowohlów z Gliwic. To jeszcze dwa pokolenia wstecz i wszyscy mężczyźni noszą wąsy.

Gliwice….

… ulica Kozielska.

Po mistrzu Rudolfie pozostały również nieliczne pamiątki.

Kufel który otrzymał 23 stycznia 1925 roku z okazji urodzin od członków chóru mistrzów piekarskich w którym śpiewał, oraz wyposażenie biurka do pisania piórem i przycisk, z okazji 50. urodzin ( Abraham) w 1931 roku (również od śpiewaków chóru).

1925

1931

Rudolf junior miał dwóch kuzynów, Erwina i Karla. Oni również byli w Zabrzu piekarzami.

Książka adresowa z 1939 r.

1 stycznia 1948 roku komunistyczne państwo polski zabrało Kowohlom piekarnię. Rudolf junior pracował od tego czasu aż do renty w zabrzańskiej gazowni jako pracownik fizyczny.

Całe życie chciał wyjechać do Niemiec, ale jego żona nie chciała opuścić Zabrza. Ich córki ukończyły w Polsce studia. Małgorzata medycynę, Ilse germanistykę.

Rudolfowie Kowohl byli pradziadkiem i dziadkiem Pani  Beaty Tarczałowicz – Leończyk  dzięki której powstał ten artykuł. Serdecznie jej za to dziękuję.

Opracował Andrzej Dutkiewicz.                                           08.06.2022

Źródła: wspomnienia Pani Beaty Tarczałowicz – Leończyk i archiwalne książki adresowe.