Zakłady przemysłowe

Folder reklamowy spółki akcyjnej huty Donnersmarck (Huta Zabrze).

Wydany w latach 1930-stych folder reklamowy spółki akcyjnej huty „Donnersmarck” (huta „Zabrze”) zawiera 10 kartoników na których znajdują się grafiki przedstawiające sceny z produkcji w różnych wydziałach huty i spokrewnionych z nią koksowni i kopalni „Concordia”.

Okładka.

Album oprawiony jest w płótno, pierwotnie zielonego koloru z napisem tłoczonym w kolorze złotym. Na odwrocie okładki wymienione są wydziały przedsiębiorstwa do których zaliczone są także kopalnia węgla i koksownia. Do tylnej strony okładki przymocowana jest od wewnątrz sztywna koperta w której spoczywają kartoniki z grafikami.

Folder ma wymiary 20 x 16 cm. Kartoniki z grafikami 14,5 x 18 cm.

Całość wydała „Drukarnia Offsetowa spółka z o. o. Gliwice”. (Offsetdruckerei G. m. b. H. Gleiwitz).

Całość po otwarciu.

Treść opisu wewnątrz albumu:

Donnersmarckhütte – Górnośląska Hutniczo-Węglowa Spółka Akcyjna Hindenburg OS. (Niemiecki Górny Sląsk)

Wydziały: Odlewnia rur, odlewnia żelaza, konstrukcje stalowe, produkcja kotłów, zakład budowy maszyn, wielkie piece, kopalnie węgla, koksownie wraz z produkcją uboczną.

Niestety w albumie brak jakiejkolwiek wzmianki o autorze znajdujących się w nim rysunków.

Wnętrze okładki.

Karta z albumu w całości.

Album ten doskonale oddaje i ilustruje nastrój epoki węgla i stali, epoki, która doprowadziła do tego, że z uśpionej wioski Zabrze awansowało do rangi prężnego ośrodka przemysłu ciężkiego. Ten okres, począwszy od roku 1990, odchodzi już do historii.

Opracował Andrzej Dutkiewicz.    Egzemplarz z mojej kolekcji.       24.08.2021.