Muzeum – dokumenty

Program kabaretu hotelu Admiralspalast. Oryginał z 1938 roku.

Ten zeszyt jest prawdziwym rarytasem. To oryginalny program działalności rozrywkowej prowadzonej w hotelu Admiralspalast. Co działo się w ciągu czternastu dni od 16 do 30 kwietnia 1938 roku w kawiarni, restauracji i kabarecie hotelu?

1

2

   “Program naszego kabaretu i variete, zmieniany 1 i 16 dnia każdego miesiąca, ułożony jest tak abym mógł naszym gościom zapewnić najlepszą i zawsze nową rozrywkę. Odwiedziny w moim kabarecie dadzą Wam uczucie że ci artyści, ta orkiestra występują tylko dla Was, że ta uprzejma obsługa tylko dla Was się stara.

I nie tylko gość, ale również artysta powinien czuć się tu dobrze. Mieć przekonanie że jego sztuka i umiejętności są podziwiane i docenione. W czasie krótkiego u nas pobytu, chcemy dać mu trochę uczucia że jest u siebie w domu, od którego najczęściej jest bardzo daleko. Prowadzenie tego kabaretowego i kulturalnego centrum w Zabrzu wysoce zobowiązuje i największą przyjemnością jest dla mnie wywiązać się z tego obowiązku jak najlepiej.

3

4

Na czwartej stronie kierownictwo hotelu podaje do wiadomości: Codziennie po południu przedstawiany jest pełny program. W dniach powszednich po obniżonej cenie. Szanownych gości prosi się o unikanie głośnych rozmów w czasie przedstawienia. Życzenia i zażalenia prosi składać się osobiście, na piśmie lub ustnie. Osoby na służbie spodziewające się telefonu powinny pozostawić portierowi imię i numer stolika. W sprawie reklamy w programie prosimy zwracać się do kierownictwa hotelu.

Program kabaretu w dniach 16 – 30 kwietnia 1938 roku.

Charly Gibbs – Konferansjer.

Irmi Irmi – Akt elastyki.

Margot Saldern – Parodia piosenek dziecięcych.

2 Charles – Para taneczna.

Turvy – Stepowanie akrobatyczne

Rodzeństwo Axmann – Ekwilibrystyka.

W niedziele i dni świąteczne – koncerty poranne. W naszej Bawarskiej Piwiarni, gdzie ekskluzywnie rozlewamy piwo browaru Pschorrbräu z Monachium, przygrywa dla Państwa “Kapela Strelzner”.

5

6

Na szóstej stronie przedstawione są wszystkie oddziały Pałacu Admiralskiego.

Ogród dachowy – na VI piętrze z wspaniałym widokiem na cały przemysłowy region. W niedziele i dni świąteczne – Dancing. W dni powszednie serdecznie polecany na imprezy prywatne.

Hotel – 2,3,4 i 5 piętro. Nowocześnie urządzone pokoje z bieżącą zimną i ciepłą wodą.

Sala jadalna – dla grup i stowarzyszeń. Kawiarnia i kabaret – 1. piętro, każdego popołudnia i wieczoru koncert, kabaret i dancing.

Bawarska Piwiarnia – parter, podaje słynne piwo browaru Pschorr z Monachium.

Domowe obiady i kolacje, tanie dania firmowe. Wszystkie oddziały hotelu gwarantują wysoką jakość potraw i napoi, oraz umiarkowane ceny”.

7

Ostatnia strona przedstawia reklamę trupy rodzeństwa Axmann i sklepu odzieżowego z Gliwic.

Jeżeli wziąć pod uwagę, że 100 metrów obok, dokładnie naprzeciwko dworca kolejowego, znajdował się hotel Metropol, w którym również działało variete i kabaret, to można powiedzieć, że miasto Hindenburg było przed wojną prawdziwym centrum rozrywki!!!!!

Opracowanie i własność: Andrzej Dutkiewicz.                                                            23.05.2021