Muzeum – pamiątki PRL-u

Odznaki szkoły mechanicznej na pl. Traugutta.

Państwowa Szkoła Przemysłowa

A. Kołodziejczyk * Grawer * Kraków

Liceum Mechaniczno Przemysłowe

Te dwie niepozorne odznaki są wielką rzadkością i mają w sobie spory ładunek historii.

Odgadnięcie ich znaczenia zawdzięczamy pracownikom Muzeum Miejskiego w Zabrzu; Urszuli Wieczorek i Piotrowi Hnatyszynowi.

Obie dotyczą tej samej szkoły o zmieniającej się nazwie, której siedziba mieściła się w znanym wszystkim budynku przy placu Traugutta 1.

Starsza, mocowana na śrubkę odznaka, złotawa z niebieską emalią, wydana została przez powstałą w 1945 roku „Państwową Szkołę Przemysłową”, w skrócie P.S.P. Producentem była firma A. Kołodziejczyk * Grawer * Kraków .

Placówka ta już wkrótce zmieniła nazwę, gdy podniesiono ją do rangi „Liceum Mechaniczno Przemysłowego” i z tej okazji wydano nową odznakę, o tej samej symbolice i układzie graficznym z literami L.M.P. zapinaną na szpilkę i całą z metalu.

Ze względu na przedwojenny, wprowadzony w 1927 roku herb miasta (wówczas Hindenburg), można ustalić że również odznaka L.M.P. wydana została (najprawdopodobniej) najpóźniej w 1948 roku, kiedy to w maju ówczesny prezydent miasta Paweł Dubiel zabronił jego używania.

Następna nazwa szkoły to „Państwowe Liceum Mechaniczne”.

Około 1978 roku szkołę przeniesiono pod szyldem „Zespół Szkół Mechaniczno Budowlanych” do nowego budynku przy ulicy Świerczewskiego, obecnie Piłsudzkiego.

Opracował: Andrzej Dutkiewicz.       Odznaki są własnością autora.                               20.06.2019