Muzeum – przedmioty

Okulary w etui optyka Osswalda z ok. 1940 roku.

Takie okulary można było kupić w Zabrzu/Hindenburgu ok. 1940 roku.

Pochodzą z firmy rodziny „Osswald – Zegarki – Biżuteria – Srebro, oraz dział optyczny: filia Zeiss-Punktal*. Znany z dużego wyboru towarów, najstarszy sklep w okolicy, założony w 1871 roku”.

Tyle z reklamy w „Der oberschlesische Wanderer” nr 287 z 1926 roku.

Reklama sklepu znalazła się w wielu numerach tego wydawanego w Gliwicach czasopisma.

Der oberschlesische Wanderer.

Osswald.

Optiker.

Kronprinzenstraße 301.

Brille.

We wcześniejszych reklamach pojawia się również specjalność „złotnik” (Goldarbeiter).

Wanderer, 1907, Jg. 80, Nr. 292

Wanderer, 1925, Jg. 98, Nr. 143

Założycielem był najprawdopodobniej Reinhold Osswald, a sklep mieścił się przy ul. Karola Miarki 6, wówczas Stollenstrasse (tł. ul. Sztolniowa). Po tej stronie nie zachował się już żaden budynek, ale widać je na zdjęciu w tym artykule o pochodzie 1 – majowym. To ten niższy w środku.

https://historia-zabrza.pl/wyburzona-strona-ul-karola-miarki/

Również na tej pocztówce (z archiwum portalu) są one widoczne. Narożny ze sklepem kolonialnym „Neumann”, którego właścicielem był Ignaz Janik, nosił numer 8. Naprzeciw ówczesny ratusz gminny. O nim przeczytać można tutaj. https://historia-zabrza.pl/ratusz-gminy-stare-zabrze-k-miarki-5-stollenstrasse/

Ul. Miarki z ratuszem.

Też na tym fragmencie pocztówki. Z lewej Urząd Miejski przy ul. Powstańców Śląskich i obecnie pomnik Karola Miarki (do 45 r. pomnik wojenny).

Stollenstraße 6.

W książce adresowej z 1938 roku pojawia się przy Bahnhofsplatz (Plac Dworcowy) 8, drugi zakład, prowadzony przez najprawdopodobniej syna Reinholda Osswalda, Roberta. To dom ze znaną wszystkim zabrzanom „Księgarnią św. Jacka”.

W tym roku w Hindenburgu było 15 zakładów branży jubilersko – zegarmistrzowsko – optycznej. To połączenie trzech specjalności w jednym, było w tym czasie powszechne.

Jednym z właścicieli był zapewne Włoch z pochodzenia Orfeo Stevenello, dwa prowadziły kobiety.

W roku 1941 Reinhold Osswald występuje już tylko jako w nazwie sklepu, jego właścicielem jest Robert, a nowy adres – w o wiele bardziej eksponowanym miejscu – to Kronprinzenstraße (Wolności) numer 301. Więc w samym centrum miasta, koło byłego hotelu na rogu z Placem Dworcowym.

Wolności 301 w roku 2013.

W spisie firm Górnego Śląska z ok. 1940 roku nie znajdziemy już przy Osswaldach słowa JUBILER, ale tylko „zegary, optyka”. Pojawia się za to (trochę niewyraźnym drukiem) zwrot FOTO.

Uhren, Optik.

Polecam artykuł o innym rzemieślniku z Zabrza – JUBILER WOLLNITZA UL. DWORCOWA 3, 126 LAT ZAKŁADU. EKSPONATY I ZDJĘCIA.

Eksponat jest własnością Filipa Warzechy i serdecznie dziękuję mu za jego zdjęcia.

Opracował: Andrzej Dutkiewicz.                                                      17.03.2024