Muzeum – pamiątki PRL-u

Szklanki do piwa z Zabrzańskiego Browaru.

1. Duża szklanka z widokiem na śląski przemysł i charakterystycznym symbolem zabrzańskiego browaru,              stojącym górnikiem z literą Z jak Zabrze w obramowaniu w kształcie beczki.

2. Szklanka mniejsza z tym samym motywem.

3. Browar Zabrze produkował niegdyś p i w a górnośląskie. Wiele różnych gatunków.

4. Szklanka wyprodukowana w 1985 roku z okazji 125 lecia browaru.

5. Piwo po prostu „Zabrzańskie”, smakowało tak jak na obrazku.

6. Szklanka już bez tradycyjnego „Górnika”. Szkoda.

7. Browary Górnośląskie w Zabrzu. Do tej historycznej nazwy powrócono w 1996 roku.

8. Tu jeszcze z „Górnikiem” i reklamą najznakomitszej zabrzańskiej marki „Górnośląskie”.

9. Dodatek specjalny. Ta szklanka nie jest z browaru, ale z Zabrza i z reklamą „Zabrzańskich Zakładów           Naprawczych Przemysłu Węglowego”. Obecnie „Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne” przy ulicy 3-go maja.        Na pewno do piwa zabrzańskiego!!!

Zdjęcia wykonano na tle fotografii pochodzącej z albumu „Węgiel – Nasze Bogactwo” wydanej w 1955 roku        przez Wydawnictwo Artystyczno – Graficzne w Warszawie.

Kolekcja i opracowanie: Andrzej Dutkiewicz.

Więcej o browarze w archiwum zabrze.aplus.pl

Więcej o browarze na historia-zabrza.pl 

Więcej o historii zabrzańskiego browaru : W 1860r żydowskiego pochodzenia producent Loebal Haendler założył na pograniczu gmin Małego Zabrza i Doroty największy w histori naszego miasta zakład produkcji piwa. Po wielu rozbudowach firmy, w 1896r browar ten zostaje spółką akcyjną i przyjmuje nazwę “Oberschlesische Bierbrauerei Aktiengesellschaft vormals L.Haendler” co tłumaczymy jako: Browar Górnośląski Spółka Akcyjna dawniej L. Haendler.
W 1928r „Spółka Akcyjna Schultheiss i Patzenhofer“ z Berlina wykupuje ten browar i prowadzi go aż do 1945r pod nazwami Schultheiss- Patzenhofer- Brauerei , Abt.Hindenburg, (Abt. Hindenburg oznacza oddział w Zabrzu) a od 1938r już bez imienia Patzenhofer.
Po odbudowie ze zniszczeń wojennych w latach 1958-63 wznowiono produkcję pod nazwą Zabrzańskie Zakłady Piwowarsko-Słodownicze. W ich skład wchodziły browary w Siemianowicach Śląskich, Bytomiu, Raciborzu, Rybniku, Częstochowie i Gliwicach.
W 1975 roku połączono browary tyski i zabrzański. Trwało to do 1985 r.
W 1991 sprywatyzowany pod nazwą Górnośląskie Zakłady Piwowarskie S.A.
Ta bogata w tradycje wytwórnia piwa powróciła do historycznej nazwy z czasów kiedy jej właścicielem był Loebal Haendler „Browary Górnośląskie Spółka Akcyjna w Zabrzu” w roku 1996. W 1999 roku ogłoszono bankructwo. Od 2005 należy do Van Pur Sp. z o. o.