Muzeum – przedmioty

Talerz na pamiątkę ślubu z 1925 roku

Taki talerz był niegdyś częstym podarunkiem dla młodych małżeństw. Ten otrzymali małżonkowie Viktor i Gertrud Ordon z Mikulczyc w powiecie wówczas bytomskim z okazji ślubu w dniu 25 września 1925 roku. Ich nazwiska odczytać można na górze talerza, u dołu datę i miejscowość. Napis w środku głosi: „Niech Bóg pobłogosławi Wasz związek”.

Gott segne Euren Bund.

1925

Talerz ma średnicę 26 cm, a przy uchwytach rozszerza się do 28 cm. Wykonany z białej porcelany. Ręcznie malowany.

W środku talerza część elementów – oczka kwiatków i mankiet kobiecego rękawa do dzisiejszego dnia pozostały wypukłe. Część niegdysiejszych bogatych złoceń starta została zapewne podczas mycia.

Haake & Kaletta

Porzellanmalerei
Beuthen O.-S.

Na spodzie znajduje się pomarańczowy (czerwony) stempel malarni (wykonawcy zdobień i napisów) i równocześnie sprzedawcy.
Haake & Kaletta
Porzellanmalerei
Beuthen O.-S.
W książce adresowej dla miasta Bytomia z 1927 roku znajdujemy firmę, której właścicielami byli malarze porcelany Gustav Haake i Julius Kaletta. Firma zlokalizowana była przy Bahnhofsrasse 23 (ul. Dworcowa).

Gustav Haake i Julius Kaletta.

Na odwrocie jest również pieczątka wytwórcy. Na górze korona, pod nią inicjały O i H, a poniżej napis SILESIA. Sygnatura ta stosowana była w latach 1900 – 1920. Fabryka znajdowała się w Szczawienku, a pracownia dekoracji w Wałbrzychu. W 1913 roku firma była własnością Hermann Ohme, EM Bauer i Hermann Ohme jr. Firma powstała w 1882 roku, a działalność zakończyła w 1930.                        12.10.2016

Z kolekcji Dariusza Guza. Opracował: Dariusz Guz.
Bibliografia: Adresbuch der Stadt Beuthen OS 1927. Zasoby Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.
​Strona internetowa: http://www.porcelainmarksandmore.com/related/silesia/niedersalzbrunn-01/index.php (11.10.2016. 11.30).