Muzeum – dokumenty

Koperta firmowa Otto Gerecke i plebiscytowe znaczki.

W gorącym okresie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku, 27 czerwca 1921 roku Otto Gerecke z Zabrza (wówczas Hindenburg O.-S.), właściciel firmy handlującej artykułami technicznymi, olejami maszynowymi i tłuszczami przemysłowymi wysyła list na firmowej kopercie do właściciela stoczni i armatora w Odrowążu koło Gogolina. W nagłówku pod nazwą miejscowości Hindenburg dopisano mniejszymi literami historyczną nazwę Zabrze.

Pan Gerecke firmę swą posiadał przy ulicy Kronprinzenstrasse 92d (Wolności), a mieszkał pod numerem 100.

Otto Gerecke Hindenburg O.-S. (Zabrze).

Na kopercie znajdują się dwa ciekawe znaczki, które obowiązywały na Górnym Śląsku w okresie plebiscytu. Wydawała je Commission Interalliée de Gouverment et de Plébiscite de Haute Silésie – Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku, działająca od 11 lutego 1920 do 10 lipca 1922, powołana na mocy 88 art. traktatu wersalskiego i umowy francusko-niemieckiej z dnia 9 stycznia 1920 w celu przeprowadzenia plebiscytu na Górnym Śląsku.

Adresatem korespondencji była rodzina Gabor, do której należała duża stocznia na Odrze w Odrowążu.

Większość mieszkańców tej wsi posiadała własne barki i woziła węgiel cement i zboże do Wrocławia, Berlina, a nawet do Hamburga. Ziemie w okolicach Odrowąża przynosiły słabe plony i to zajęcie pozwalało tam ludziom na względny dobrobyt.

Opracowanie i własność: Andrzej Dutkiewicz.                                                        23.11.2021