Architektura

Ratusz w Zaborzu. Rysunek fasady

Zanim Zaborze przyłączono w 1921 roku do Zabrza (Hindenburg O.S.) było ono samodzielną gminą wiejską. W 1903 roku wybudowano we wsi nowy ratusz, przekazując jednocześnie stary (rok budowy 1885) policji, która mieści się w nim do dzisiaj. Nowy ratusz (Wolności 440) doznał w 1945 roku znacznych uszkodzeń i odbudowano go już bez widocznej na tym planie ozdobnej elewacji.

Verwaltungsgebäude Stadtteil Zaborze.

Verwaltungsgebäude Stadtteil Zaborze.

Od czasów powojennych do końca lat 60-ych mieściła się tam Szkoła Podstawowa nr 18. Potem przeprowadzono ją do nowego budynku na Zaborzu Wsi. Potem powstała tam przychodnia lekarska i tak jest do dzisiaj.  Przedstawiony tu plan czoła budynku sporządzono w 1930 roku i jest to kopia oryginalnego rysunku z czasów budowy ratusza z 23 sierpnia 1903 roku. Na archiwalnym planie sytuacyjnym budynek zaznaczony jest czerwoną kropką.

Plan sytuacyjny (czerwona kropka).

Budynek obecnie. (Google Maps)

Zielona pieczątka z prawej strony: Sprawdzone przez policję budowlaną, Hindenburg O.S. 24.05.1930, miejski radca budowlany, podpis. Niebieska pieczątka z lewej strony: Zarząd policji, Hindenburg O.S. Niebieska pieczątka pod rysunkiem: Rozbudowa miasta, konsultacja budowlana. Dokument pochodzi z Wydziału Zarządzania Obiegiem Dokumentów Urzędu Miejskiego w Zabrzu.    

Fotografie planów wykonali Darek Guz i Piotrek Herszowski.

Opracował: Andrzej Dutkiewicz.                                                12.05.14