Muzeum – dokumenty

Koperta niemieckiej i polskiej ubezpieczalni z Zabrza.

Koperta przedwojennej ubezpieczalni zdrowotnej w powiecie i mieście Zabrzu (Hindenburg O.-S.) „ Allgemeine Ortskrankenkasse”.

Świadczy ona o tym że pierwsza powojenna Ubezpieczalnia Społeczna w Zabrzu w grudniu 1945 roku nie dorobiła się jeszcze własnych kopert i zobaczymy na niej polską pieczątkę i adres „Do kopalni Ludwik w Zabrzu”.

Allgemeine Ortskrankenkasse.

Ortskrankenkasse powiatu Zabrze rezydowała w 1909 roku przy ulicy Kirschstrasse 1 . Jej przewodniczący nazywał się Gonsior. Biura otwarte były w godzinach 8-12 i 14-16.

W 1924 roku kasie przewodniczył Hugo Eisner, właściciel huty szkła o której przeczytać można tu.

Jest to jeszcze jeden przykład emancypacji ludności żydowskiej w przed hitlerowskich Niemczech.

Dyrektorem Zarządzającym był Morcinek, późniejszy jej przewodniczący. Kasa miała w powiecie ok. 9000 członków i siedzibę przy ulicy Krasińskiego 8.

Biura przyjmowały w godzinach 8-12 i 15-16, w soboty tylko do południa.

Ostatnia jej siedziba w mieście Hindenburg O.-S. była w nowym budynku przy ulicy 3 Maja 8. Jej szefem był w 1938 roku Dyrektor Administracji Morcinek. Biura przyjmowały interesantów od 8 rano do 12:30. Polska Ubezpieczalnia Społeczna wprowadziła się w 1945 roku do tego samego budynku.

Historia ubezpieczalni Allgemeine Ortskrankenkasse sięga roku 1884, a jej założycielem był znany jako „polakożerca” Otto von Bismarck – Żelazny Kanclerz. Wprowadzone przez niego system ubezpieczeń społecznych w państwie pruskim stał się wzorem dla takich projektów na całym świecie.

Opis i własność: Andrzej Dutkiewicz.                                                                                          07.03.2022