Muzeum – dokumenty

Korespondencja jeńca – robotnika z kopalni Zabrzańskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego.

Service-de prisoniers de guerre.

Korespondencja jeńca wojennego.

Karta korespondencyjna (zwrotna), wysłana do jeńca wojennego Hinricha Ehmen, który jeszcze w 1949 roku pracował przymusowo prawdopodobnie w jednej z kopalń ówczesnego Zabrzańskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. Numer obozu widoczny jest na karcie. Obozy istniały w latach 1945-49. Kartę napisała jego matka. Rodzina mieszkała we Fryzji, regionu leżącego w Niemczech i Holandii.
Często takich kart brakowało i miesiącami nie było możliwości kontaktu z rodziną. Istniały też ograniczenia w ilości i częstotliwości korespondencji.

Oto jej treść:

Mój kochany chłopcze. Dostałam dzisiaj Twoją kartkę i odpisuję natychmiast. U nas wszystko w porządku. Wiesz już że mamy nowe mieszkanie, jest nie daleko od poprzedniego. Tu jest bardzo ładnie. Kochany Hinrichu, wciąż czekamy na twój powrót . Ojciec jak dotąd ma pracę i mamy nadzieję że będzie ją miał jeszcze długo. Mamy nadzieję że Ty też wkrótce tu będziesz. Życzę Tobie szybkiego powrotu do domu i przede wszystkim dużo zdrowia. Twoja mama.

Takie karty były wprowadzone specjalnie do celu korespondencji z jeńcami wojennymi, aby cenzura mogła swobodnie zapoznać się z jej treścią.

Ze zbiorów prywatnych Dariusza Guza. Opracował  Andrzej Dutkiewicz.                 17.08.2014.