Muzeum – dokumenty

Dyrektora huty Donnersmarck (Huta Zabrze) Julius Hochgesand. List do syna 1918.

List dyrektora generalnego huty „Donnersmarck” (Huta Zabrze) Juliusa Hochgesand wysłany 4 czerwca 1918 roku, w ostatnim półroczu I wojny światowej, do jego syna, oficera niemieckiego w stopniu porucznika, wówczas na rekonwalescencji w szpitalu oficerskim w Warszawie.

Feldpost

Kommerzienrat Julius Hochgesand

Wysłany pocztą polową, a więc bez znaczka i opłaty, zaczyna się od pięknych słów: Mój kochany, dobry chłopcze… Napisany na osobistym papierze listowym i wysłany w kopercie z nadrukiem „Kommerzienrat Julius Hochgesand”.

Mój kochany, dobry chłopcze…

4 czerwca 1918 Hindenburg O.-S.

Kommerzienrat – Radca Handlowy, był tytułem który do 1919 roku przyznawano w Rzeszy Niemieckiej osobom szczególnie zasłużonym dla gospodarki. W Austrii przyznaje się go do dzisiaj. Dyrektorem naszej huty był Julius Hochgesand w latach 1889-1919, a więc przez 30 lat i były to lata jej największej prosperity, gdy wybudowano osiedle hutnicze „Sandkolonie” (Zandka), kasyno-obecny Teatr Nowy, bibliotekę- obecnie Filharmonia Zabrzańska, basen-obecnie kawiarnia Impresja, szkołę i wiele innych. Na jego cześć obecna ulica Krakusa nazywała się niegdyś Hochgesandstrasse. Po zakończeniu pracy w 1919 roku wyjechał do Göttingen gdzie zmarł 9 marca 1921 marca w wieku 65 lat jak podała gazeta GLÜCKAUF Berg- und Hüttenmännische Zeitschrift Nr. 51 17. Dezember 1921 57. Jahrg.

Kolekcja i opracowanie: Andrzej Dutkiewicz. 16.03.2014

Julius Hochgesand
Zdjęcie pochodzi z “Oberschlesien im Bild” nr 5 z 1926 roku.