Zdjęcia powojenne-Zabrze

Album Pamiątkowy z Uroczystości Wręczenia Sztandaru dla Oddziału Związku Inwalidów Wojennych PRL w Zabrzu cz 1.

Z tej okazji odbył się uroczysty przemarsz od miejsca uroczystości wręczenia sztandaru w I Liceum Ogólnokształcącym im. Lenina (wówczas) przy ul. Wolności 323, do miejsca złożenia kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności w Parku Poległych Bohaterów przy ulicy Dubiela.

Przemarsz żołnierzy, powstańców i harcerzy koło „Supersamu”.

Za komuny było szaro, ale czasem też interesująco. W 1968 roku przez centrum miasta maszerowali powstańcy śląscy z wojskiem i harcerzami z okazji wręczenia sztandaru Związkowi Inwalidów Wojennych w Zabrzu. Na ulicach Zabrza królował jeszcze poniemiecki bruk, dobrze ułożony był lepszy niż PRL-owski asfalt. Piękny budynek „Supersamu” ma dopiero trzy lata, a sam „Supersam” był wtedy drugim największym w Polsce sklepem samoobsługowym, takie sklepy to była wtedy nowość!! Wielu zabrzan fascynowała ta metalowa „choinka” na okrągłym kiosku „Ruchu”.

Kolumna marszowa między Zabrską Fabryką Maszyn Górniczych (POWEN S.A./ WAFAPOMP) a wiaduktem kolejowym koło dworca.

Kolumna marszowa w drodze, między Zabrską Fabryką Maszyn Górniczych (POWEN S.A./ WAFAPOMP) a wiaduktem kolejowym koło dworca.

Kolumna marszowa, goście oficjalni.

W opisie: Plac 24 stycznia. Tego dnia 1945 roku do ówczesnego Hindenburga wkroczyła Armia Czerwona i wówczas tak nazywał się plac Wolności. Szyldy „Goplana” i „Gallux” znane są starszym zabrzanom, gdyż nie zmieniały swej branży, nazwy i lokacji przez kilkadziesiąt lat.

Powrót kolumny marszowej, naprzeciw „Supersamu”.

To już powrót do I-go liceum. W sklepie „Witamina” kupowało się kilkadziesiąt lat warzywa i owoce. Półokrągły kiosk służy zabrzanom do dziś.

Po złożeniu wieńców na wysokości hotelu „Przodownik”, przedwojennego „Admiralspalast”.

Po złożeniu wieńców na wysokości hotelu „Przodownik”, przedwojennego „Admiralspalast”.

Część 2. Zdjęcia ze złożenia kwiatów pod pomnikiem „Wdzięczności” w Parku Poległych Bohaterów przy ulicy Dubiela.

Część 3. Zbiórka do wymarszu i uroczyste wręczenie sztandaru po powrocie w I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Lenina przy ulicy PPR (wówczas).

Ten zeskanowany album znalazłem w archiwum śp. Darka Guza i nie znam jego właściciela.

Andrzej Dutkiewicz.