Zdjęcia powojenne-Zabrze

Album Pamiątkowy z Uroczystości Wręczenia Sztandaru dla Oddziału Związku Inwalidów Wojennych PRL w Zabrzu cz 1.

Z tej okazji odbył się uroczysty przemarsz od miejsca uroczystości wręczenia sztandaru w I Liceum Ogólnokształcącym im. Lenina (wówczas) przy ul. Wolności 323, do miejsca złożenia kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności w Parku Poległych Bohaterów przy ulicy Dubiela.

Przemarsz żołnierzy, powstańców i harcerzy koło „Supersamu”.

Za komuny było szaro, ale czasem też interesująco. W 1968 roku przez centrum miasta maszerowali powstańcy śląscy z wojskiem i harcerzami z okazji wręczenia sztandaru Związkowi Inwalidów Wojennych w Zabrzu. Na ulicach Zabrza królował jeszcze poniemiecki bruk, dobrze ułożony był lepszy niż PRL-owski asfalt. Piękny budynek „Supersamu” ma dopiero trzy lata, a sam „Supersam” był wtedy drugim największym w Polsce sklepem samoobsługowym, takie sklepy to była wtedy nowość!! Wielu zabrzan fascynowała ta metalowa „choinka” na okrągłym kiosku „Ruchu”.

Kolumna marszowa między Zabrską Fabryką Maszyn Górniczych (POWEN S.A./ WAFAPOMP) a wiaduktem kolejowym koło dworca.

Kolumna marszowa w drodze, między Zabrską Fabryką Maszyn Górniczych (POWEN S.A./ WAFAPOMP) a wiaduktem kolejowym koło dworca.

Kolumna marszowa, goście oficjalni.

W opisie: Plac 24 stycznia. Tego dnia 1945 roku do ówczesnego Hindenburga wkroczyła Armia Czerwona i wówczas tak nazywał się plac Wolności. Szyldy „Goplana” i „Gallux” znane są starszym zabrzanom, gdyż nie zmieniały swej branży, nazwy i lokacji przez kilkadziesiąt lat.

Powrót kolumny marszowej, naprzeciw „Supersamu”.

To już powrót do I-go liceum. W sklepie „Witamina” kupowało się kilkadziesiąt lat warzywa i owoce. Półokrągły kiosk służy zabrzanom do dziś.

Po złożeniu wieńców na wysokości hotelu „Przodownik”, przedwojennego „Admiralspalast”.

Po złożeniu wieńców na wysokości hotelu „Przodownik”, przedwojennego „Admiralspalast”.