Muzeum – przedmioty

Mleczarnia Sanitarna- Sanitätsmolkerei. Porcelanka

„Porcelanka”, czyli zamknięcie butelki (brak uszczelki i mechanizmu z grubego drutu). Ale tym razem nie z oranżady, czy piwa, a z mleka.

Sanitätsmolkerei Zabrze

Sanitätsmolkerei Zabrze

Producentem tej butelki mleka była nie zwykła mleczarnia, tylko „Sanitätsmolkerei”, czyli Mleczarnia Sanitarna. Takie mleczarnie powstały w Niemczech prawdopodobnie ok. 1900 roku i poprzez odpowiednią selekcję krów i zachowanie czystości starano się zapewnić taką jakość mleka, żeby mogło być pite na surowo również przez niemowlęta. Takie mleko było co prawda droższe, ale obiecywano sobie że będzie wolne od prątków gruźlicy. Nie udało mi się ustalić która z zabrzańskich mleczarni byłe „sanitarna”, ale w książce adresowej z 1912 roku wynika że w ówczesnych granicach Zabrza było 17 sklepów mleczarskich i 3 mleczarnie. W 1938 roku w Hindenburgu były 4 hale mleczne (Milchhalle), oraz wielka ilość sklepów mleczarskich. Na jednym ze zdjęć sprzed 1928 roku na skrzyżowaniu, gdzie obecnie jest plac Wolności znajdował się sklep Górnośląskiej Centrali Mlecznej.

Milchversorgung Zabrze

Zaopatrzenie Mleczne Zabrze”, 20 wystarcza na 1 litr mleka.

​/ z portalu aukcyjnego „ebay” /

Władze pruskie kwestię zaopatrzenia w mleko dzieci i matek karmiących traktowało bardzo poważnie. W czasie I wojny światowej wprowadzono jego sprzedaż na kartki. Miejska mleczarnia wybiła własne żetony za które kupić możny było mleko w „Milchversorgung Zabrze”.

Z kolekcji  Mateusz Markiewicza.  Serdeczne dziękujemy za użyczenie tego rzadkiego eksponatu.

Opracował  A. Dutkiewicz.                                                                           05.11.2017