Muzeum – pamiątki PRL-u

Medal Mostostal-Zabrze.

Medal okazjonalny jednej z najlepiej rozpoznawalnych w Polsce i na świecie firm z Zabrza. Nazwa ta jest już na tyle marką, że „Mostostal-Zabrze” nie zmienił jej nawet po przeprowadzce dyrekcji do Gliwic w sierpniu 2018 roku.

Medal „Mostostal” awers.

Medal „Mostostal” rewers.

Medal „Mostostal” w oryginalnym etui.

Oprócz logo firmy widoczny jest napis „Przedsiębiorstwo Inżynierii Przemysłowej Mostostal Zabrze – Polska”. Na odwrocie dopatrzeć można się symbolicznej konstrukcji stalowej w kształcie litery Z z orłem, godłem Polski bez korony, co świadczy że wydano go w okresie PRL-u. Brak jakiekolwiek rocznicowej, czy innej dedykacji.

Medal ma średnicę 8 cm.

Firma powstała w maju 1945 roku w Krakowie, a do Zabrza przeniesiono centralę w rok później. Miał dwie znane mi siedziby. W budynku przy ulicy Wolności 262, jednym z najciekawszych w mieście, projektu Dominikusa Böhma, o którym można przeczytać tu.

Drugą w wieżowcu pod numerem 191 przy tej samej ulicy.

W 1994 roku „Mostostal” wprowadzono na giełdę. W latach 2002 – 2004 firma stała na skraju bankructwa, ale w roku 2006 ułożono się z wierzycielami.

Opracował A. Dutkiewicz.                                Medal z kolekcji autora.                                               01.03.2019

Źródła: https://mostostal.zabrze.pl/pl/wydarzenia-historyczne