Muzeum – przedmioty

Oryginalne naczynie z hotelu Juliusa Kochmanna.

Jednym z najważniejszych miejsc na mapie Zabrza i Hindenburga (nazwa z lat 1915-45) był stojący w samym centrum hotel, nazwany od nazwiska jego trzeciego, od 1879 roku właściciela – „KOCHMANN”. W jego sali balowej odbywały się w latach 1884 – 1905 powiatowe obchody urodzin kolejny niemieckich cesarzy, a przed budynkiem był postój dorożek, później przystanek tramwajowy i autobusowy. Od 1926 roku hotel nazywał się „Monopol”. Dzisiaj mieszczą się tam biura Urzędu Miejskiego, a budynek w takiej formie jaką znamy dziś, powstał po przebudowie w 1907 roku, choć znacznie zmienił swój wygląd na skutek zniszczeń w roku 1945.

Hotel po modernizacji.

Prezentowana tu szala z wybitą nazwą hotelu, to bardzo rzadki egzemplarz. Być może to na niej podawano zupę żółwiową, lub helgolandzkiego homara, którymi częstowano gości w trakcie przyjęcia po modernizacji w roku 1907?

1

2

3

4

Zabytkowe naczynie pochodzi z kolekcji pana Mariusza Majewskiego i serdecznie dziękuję mu za udostępnienie jego zdjęć.

Dzięki Piotrowi Szafarzowi zobaczymy jeszcze jedno naczynie z tego hotelowego serwisu. Widać że przebywało w korzystniejszych warunkach. Za jego udostępnienie serdecznie dziękuję.

5

6

Opracował: Andrzej Dutkiewicz.                                        21.06.2024

Źródła: Piotr Hnatyszyn. „Hotel z bogatą historią”. Nasze Zabrze Samorządowe. Sierpień 2019, nr 8.

              https://aplus.historia-zabrza.pl/zabrze_hotel_kochmanna.html