Muzeum – przedmioty

Zabrze-Exportbräu. Kufel browaru akcyjnego.

Szkoda że nie mamy już w Zabrzu własnego piwa. A ważono ten trunek u nas całe lata. Na deklu tego 100-letniego kufla widnieje chyba najpiękniej napisane w historii słowo ZABRZE.
Pod koniec 1904 roku w Browarze Górnośląskiej Spółki Akcyjnej dawniej L. Haendler (Oberschlesische Bierbrauerei Actien-Gesellschaft vormals L. Haendler) w Zabrzu oprócz piw Meteor-Bräu i Temperenzler-Bräu, zaczęto warzyć piwo Meteor-Export. Piwo sprzedawane było w półlitrowych butelkach i litrowych dzbanach. Podawano je również w piwiarniach w firmowych kuflach.

Zabrze-Exportbräu.

Na pierwszym z załączonych zdjęć widzimy pokrywkę kufla z wygrawerowanym napisem „Actienbrauerei Zabrze Exportbräu”. Pokrywka przymocowana jest do ucha kufla za pomocą cynowej opaski z zawiasem.
Na dwóch następnych wygląd kufla z boku oraz od dołu ze znakiem firmowym huty szkła, która go wyprodukowała . Kufel o pojemności 0,4 litra wykonany jest z odlanego grubościennego szkła ze szwami po przeciwnych stronach. Przednią i boczną część ozdobiono naprzemianległymi wgłębionymi okręgami w trzech rzędach (6, 5, 6) przypominającymi plaster miodu. Na tylnym szwie zostało przymocowane szklane ucho. Przy dolnym mocowaniu ucha cyfra 706 i litera S. Od spodu kufel posiada puste wgłębienie ze znakiem firmowym: litery S G w koronie.

Actienbrauerei Zabrze

Kufel wyprodukowano najprawdopodobniej w hucie szkła Sächsische Glasfabrik (Saksońska huta szkła) z siedzibą w mieście Radeberg leżącym we wschodniej części Niemiec w kraju związkowym Saksonia. Niestety nie znalazłem katalogów tej firmy. Nawiasem mówiąc, Radeberg słynie z produkcji najlepszego niemieckiego piwa.

Dno kufla.

Opracowanie: Dariusz Guz.  Eksponat z kolekcji autora. 12.12.2014

Bibliografia:

Artykuł Piotra Hnatyszyna „Od browaru dworskiego do warzenia piwa na skalę przemysłową” zamieszczony w publikacji „Orbis Interior” nr 3-4 z 2002 roku.

Strony internetowe:http://www.pressglas-korrespondenz.de/aktuelles/pdf/pk-2001-5w-05-exner-glaswerke-lausitz.pdf     (02.12.2014. 19.41)

http://www.muzeum-miejskie-zabrze.pl/eksponat-maja-2010.php    (02.12.2014. 19.41)