Muzeum – dokumenty
Misterium Wielkanocne w Zabrzu (Hindenburg) 1935 roku.
W kwietniu 1935 roku, zabrzanie szykowali się do świąt Wielkiej Nocy.
A za kulisami kasyna “Huty Donnersmarcka” (Teatr Nowy) trwały przygotowania do wielkiego przedstawienia pod tytułem „Wielka Niemiecka Droga Krzyżowa”. W postać Jezusa Chrystusa, wcielił się Adolf Fassnacht, gwiazda kina niemego. Odegrał główną rolę w jednym z najważniejszych filmów religijnych tego okresu, pod tytułem „Der Galiläer ” (Galilejczyk) z 1921 roku.
Główną postać tego przedstawienia na scenie wspomogło 200 statystów, chór mieszany, orkiestra i organy.
Jak przedstawiał się harmonogram tego wydarzenia?.
Od 11 do 14 kwietnia 1935 roku odbywało się codziennie o godzinie 20-tej. Oprócz tego od 13 do 14 kwietnia o godzinie 15 spektakl pokazywano poza Zabrzem. W godzinach popołudniowych 13 kwietnia uczniowie płacili połowę ceny. Bilety kosztowały od 0,60 do 2,50 RM i zależne były od wybranego miejsca na widowni. Można je było nabyć w kasach kasyna. Informacji udzielano pod numerem telefonu 2230.
Na plakacie możemy przeczytać dość obszerną recenzję tego widowiska, oto najciekawsze fragmenty:
„Misteria pasyjne, jak potocznie nazywa się cierpienia pańskie od 1000 lat, w żadnym kraju nie zachowały się w tak autentycznej formie jak w Niemczech”.
„Ważnymi cechami (niemieckich) misteriów są ludowość przedstawienia i jego mowy.”
„Kostiumy wzorują się na autentycznych (z epoki) i są własnością „Ludowego Misterium Pasyjnego.”
„Odtwórcy głównych ról, są zawodowymi aktorami z wieloletnim doświadczeniem, dzięki swym występom uznani w kraju i zagranicą.”
Do obejrzenia tego misterium zachęcano również tym że przedstawianie nie trwało długo, a bilety były tanie.
Na samym dole cytowane są opinie z prasy, niemieckiej oraz amerykańskiej. Oczywiście wypowiadające się o tym wydarzeniu w samych superlatywach.
Autor: Piotr Herszowski. Dokument z jego kolekcji. 16.04.2022