Pocztówki Zabrze

Tajemniczy pomnik przy kinie Roma- pocztówka.

„Lichtspielhaus”, czyli dzisiejsze kino „Roma” na nietypowej pocztówce. Takiego ujęcia nie dało by się chyba dzisiaj powtórzyć.

Znamy ten budynek, ale w prawym dolnym rogu pocztówki jest coś jeszcze. To co zauważył Pan Piotr Szafarz, gdy pokazałem mu skan pocztówki, coś w rodzaju pomnika z kuplą górniczą. Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że ten element zobaczymy tylko właśnie na tej kartce i na jej wersji kolorowanej, która również istnieje. Nie udało mi się jednak znaleźć informacji, dlaczego akurat tam pomnik/tablica pamiątkowa stoi.

Licht-Spiel-Haus. Hindenburg O.-S.

Tajemnicza tablica z kuplą.

W obiegu w roku 1919.

O kinie pisał kiedyś już Andrzej Dutkiewicz w jednym z artykułów na stronie, więc tu zamieszczę w ramach przypomnienia:


Kino które wybudował…..rzeźnik! Najstarsze w Zabrzu i na Górnym Śląsku kino „ROMA”, obchodziło 22 grudnia swe 107 urodziny. Było własnością i oczkiem w głowie Johanna Poralli, który na jego budowę wydał 250 tys. marek. Jego sklep rzeźniczy był na przeciw kina, na rogu. W tym samym budynku Poralla otworzył w 1907 roku pierwsze stałe kino w naszym mieście. Potem jeszcze kilka innych w okolicznych miejscowościach, po czym sprzedał je za 120 tys. marek w 1911 roku firmie z Berlina i zapewne z zarobionych w ten sposób pieniędzy zafundował w 1912 roku sobie i wsi piękny budynek przy ulicy (obecnie) Padlewskiego 4 z kinem „Lichtspielhaus”, gdzie sam wprowadził się do mieszkania nad kinem (najprawdopodobniej)………………………..

Tu cały artykuł z pocztówkami – https://historia-zabrza.pl/roma-kino-ktore-wybudowal-rzeznik/

Opisał  Rafał Tylenda.              Pocztówka z jego kolekcji.                11.09.2021