Pocztówki ZabrzeHotel Admiralspalast i dom towarowy J. Peschke w centrum Zabrza.

Hotel Admiralpsalast, jako przedwojenna chluba miasta pojawiał się na niezliczonej ilości pocztówek w przeróżnych ujęciach. Ale na tej stronie nie było jeszcze tej którą tu widzimy.
Kartkę znalazłem w serwisie ebay.de i była dla mnie sporym zaskoczeniem. Nie widziałem jeszcze pocztówki z hotelem w takiej konfiguracji. Wysłana została 22 czerwca 1929 roku do Wiednia. Przypomnę tylko że część hotelową oddano do użytku 8 Lutego 1928 roku.

Kronprinzestrasse mit Admiralspalast.

Wydawca: Kunstverlag E. Burgfels. Beuthen OS. Friedrichstrasse 19-13

Teraz szczegóły z których pierwszym jest flaga powiewająca na sklepie Josefa Peschki. Zachęca ona do promocji towarów za 95 pfenigów, która według ogłoszenia w czasopiśmie ”Der Oberschlesische Wanderer” w numerze 53 z 1929 roku odbywała się w marcu. Oddaje to być może okres w którym wykonano fotografię.
Na budynku hotelu zwracają uwagę otwarte dwa okna.

Der Oberschlesische Wanderer, 1929, Jg. 101, Nr. 53

Na koniec ciekawostka w postaci tłumaczenia treści kartki. W tym miejscu podziękowania dla: Adriana Helfershelfer oraz Anny Kraszynaz z grupy Zabrze Wczoraj Dziś Jutro na portalu Facebook.

„Najukochańsza Tereso! Po dwóch godzinach jazdy dobrze tutaj dotarłem. Miałem z rana mocny ból głowy. Wziąłem od razu dwie tabletki. Jestem szczęśliwy, że jest lepiej. Dzisiaj mam bardzo ładny pokój (sam dzięki Bogu) ponieważ bylem pierwszy z /jakieś imię/ w hotelu. Z moim gardłem wydaje mi się jest dzisiaj lepiej niż wczoraj. Wieczorem przed koncertem (pierwszym) miałem atak kaszlu. Płukałam gardło, to bardzo pomaga. Jutro jesteśmy w Gliwicach, nie napiszę kartki, bo byliśmy tam z /imie/, a więc 1 dzień przerwy. Jak Ci idzie moja kochana?

Autor: Rafał Tylenda.              Pocztówka z jego kolekcji.                       24.02.2021