Pocztówki Zabrze
Częściowa panorama Zabrza z wieży kość. św. Anny.
Tym razem nieco inne spojrzenie na nasze miasto. Zdjęcie wykonano z wieży kościoła św. Anny i wydane w formie pocztówki.
U samego dołu kadru widzimy nieistniejącą południową pierzeję ul.św.Floriana. Budownictwo typowo wiejskie,chlewiki budynki gospodarcze i panujący porządek .Dziś jest to zadrzewiony plac-skwer . Natomiast po przeciwnej stronie ulicy zabudowa istniejąca do dziś, choć też budynki zmieniły nieco swój wygląd. Na środku kadru widać plac Krakowski (Schecheplatz), a trochę wyżej w prawo wszystko to co powinien znać każdy Zabrzanin, szkoła przy placu Warszawskim (Donnerstagmarktplatz, Reitzensteinplatz), z charakterystycznym neogotyckim szczytem fasady i „amerykański” hotel Admiralspalast. Pocztę przy placu dworcowym, również neogotycką znajdziemy z lewej strony u góry. Na horyzoncie nieodłączny, choć nie istniejący już przemysł, czyli huta Donnersmarcka (Huta Zabrze).
W datowaniu tej pocztówki bardzo pomocne są dwa szczegóły. Z prawego skraju w środku widać cebulastą kopulę wieży synagogi, która spłonęła noc kryształową 9/10 listopada 1938 roku. Natomiast po przeciwnej stronie kadru, w linii prostej stoi budynek łaźni miejskiej otwartej 8 czerwca 1929r.
Pocztówka podpisana jest „Hindenburg-Górny Śląsk, fragment panoramy”.
Wydawca: Verlag C. Mierzwa, Hindenburg, Oberschl.
Carl Walter Mierzwa otworzył 1 października 1929 r. księgarnię dworcową w Zabrzu. Na Początku lat 30-stych hurtownię książek i czasopism przy ul. Wandy. Działały aż do wybuchu wojny. (Na podstawie „Zabrze na dawnej pocztówce” Piotr Hnatyszyn 2001)
Własność i opis: Piotr Herszowski. 11.02.2019