Pocztówki Zabrze

Plac Dworcowy 100 lat temu z innej perspektywy.

Bahnhofplatz – czyli Plac Dworcowy był miejscem które dość często występuje na przedwojennych zabrzańskich pocztówkach, ale czasami można trafić na ujęcie które jest  mniej popularne i taką właśnie kartkę postaram się dokładnie opisać.

Zacznijmy od dobrej wiadomości, że  cały ciąg widocznych tu budynków istnieje do dzisiaj, więc jeżeli ktoś ma ochotę może sobie wykonać fotografię porównawczą.

Niestety zła jest taka, że mimo że to plac dworcowy to samego dworca tutaj nie zobaczymy. Znajdowałby się podobnie jak ten obecny po lewej stronie kadru.

Budynek z pięknymi nieistniejącymi już balkonami kojarzony jest z istniejącym tam od bardzo dawna barem Dworcowym.

W czasie wykonania tej fotografii istniał w tym miejscu sklep z wiedeńskimi strojami damskimi o czym informuje nas szyld.

Z kolei w wejściu którego już nie ma, znajdowało się atelier i niestety nie jestem pewien czy dobrze odczytuje nazwisko właściciela lub zakładu ”Trauer”. Musiał działać dość krótko bo już niedługo w tym samym miejscu swój sklep będzie miała gliwicka wytwórnia wędlin “Wurstwarenfabrik J. Sicha und Söhne”.

Kolejny budynek to hotel ”Haus Metropol”, jeszcze w klasycznej formie sprzed przebudowy w 1933 roku. A ostatni to siedziba Poczty zbudowana w 1911 roku.

Ostatnim elementem tu widocznym w tle są schody i zieleniec nazywane wtedy ”„Tarasami Brühla”.

Nazwa ta nadana została na cześć saksońskiego polityka Heinricha von Brühl (1700-1763). Oryginalne tarasy znajdują się w Dreźnie a te nasze zabrzańskie zbudowano w 1910 roku.

Pocztówka wysłana została w 1922 roku.

Wydawca: Ansichtskarten – Verlag und Großhandel Hermann Schenke, Hindenburg O.-S.

Opracował: Rafał Tylenda.      Pocztówka z jego kolekcji.                            16.05.24.