Pocztówki Zabrze

Zabrze 100 lat temu i pozdrowienia.

To już druga pocztówka z tej samej serii wydawniczej. Ta od poprzedniej różni się oczywiście fotografiami i brakiem koloru. Mamy tu za to ładną sepię i wzór graficzny, który przypomina nieco perforację kliszy.

Gruss aus Hindenburg O/S

Verlag E. Burgfels, Beuthen OS.

Dorotheenstrasse

Róg dawnej Sosnitzaerstrasse i Dorotheenstrasse jak dawniej nazywano ulicę Roosevelta i 3 Maja, to pierwsza fotografia z lewej strony na górze. W owym czasie pod numerem 33 znajdował się sklep obuwniczy natomiast pod numerem 31 swój sklep z firanami prowadził Carl Stallmach.

Był to w zasadzie drugi hotel Kochmanna. W 1876 roku powstał pierwszy hotel w Zabrzu, który wybudował Silberfeld. W 1879 r. zakupił go Juliusz Kochmann, a oprócz hotelu zakłada tam również wytwórnię likierów pod swoim nazwiskiem. Nowy budynek ukończono w 1907 roku, a otwarcie nastąpiło w sierpniu tego roku. W nowym hotelu na parterze mieściła się wytwórnia likierów Kochmanna, sklep obuwniczy oraz hamburski skład kawy. Obecnie mieści się tutaj urząd miejski.

Hotel Kochmann.

Admirals – Palast.

To chyba najbardziej znany hotel w mieście, ale w momencie wydania tej pocztówki nie był jeszcze w pełni gotowy. Budowa hotelu trwała od 1924 do 1928 roku, a budynek udostępniono etapami. Tu wygląda trochę jak narysowany, ale być może to celowy zabieg.

Ulica Dworcowa. To ujęcie ulicy, które możemy zobaczyć na wielu pocztówkach w przeróżnych wariantach kolorystycznych. Jedna z najkrótszych i najładniejszych w Zabrzu. Przed wojną było tam wiele kancelarii i gabinetów.

Bahnhofstrasse.

Wysłana w  1927 roku.          Wydawca: Kunst-Verlag E. Burgfels Beuthen OS.

Opracowanie i własność Rafała Tylendy.                                28.05.2023