Pocztówki Zabrze

Kąpielisko FRIZOK koło stadionu Górnika Zabrze na przedwojennej pocztówce. Die Frisen.

Historia tego nieistniejącego już kąpieliska rozpoczyna się latem 1923 roku, za sprawą klubu pływackiego „Friesen”, które w celu jego budowy przekształciło teren po dawnej kopalni piasku, w pobliżu cegielni gdzie dzisiaj znajdziemy korty tenisowe.

Pływalnia “Friesen” Hindenburg O./S.

E. Burgfels Beuthen O/S Friedrichstrasse 19.

Widzimy tu tłum wypoczywających ludzi, trampolinę, basen i w zasadzie nic więcej, ale doskonale oddaje to atmosferę masowego wypoczynku z tamtych lat, po części zorganizowanego. Pod skocznią leżą chłopcy byś może narybek klubu lub szkolna klasa. Tak wglądało tam jeszcze do lat 80. po II wojnie. Szpaler drzew w tle mówi nam o tym że była tam jakaś droga do obecnej ulicy Piłsudskiego. Wydaje mi się też że fotografia wykonana została w kierunku w którym dziś odnajdziemy ulicę i ogród botaniczny. Warto dodać iż w prawie niezmienionej formie kąpielisko istniało aż do 2006 roku i było już wtedy tylko świadectwem minionej epoki.

Pocztówka bez obiegu.

Wydawca: E. Burgfels Beuthen O/S Friedrichstrasse 19.

Historię kąpieliska można przeczytać tu: https://historia-zabrza.pl/klub-plywacki-fryzowie-i-historia-kapieliska-zwanego-frizokiem/

Opracował: Rafał Tylenda.         Pocztówka z jego kolekcji.              21.03.2021