Pocztówki Zabrze

Ulica Cesarzewicza z hotelu Admiralspalast.

Tak prezentowała się ulica Wolności gdy nazywała się  Kronprinzenstraße, w drugiej połowie lat 20. Ówczesna polskojęzyczna prasa nazywała ją ulicą Cesarzewicza. Okres w którym wykonano tą fotografię zdradzają nam dwa szczegóły.

Pierwszy to miejsce z którego zdjęcie wykonano, a chodzi oczywiście o dawny hotel ”Admiralspalast’. Budowa hotelu trwała od 1924 roku do roku 1928 a budynek udostępniano etapami. Ogród dachowy z którego wykonano zdjęcie oddano do użytku 25 grudnia 1927 roku. Drugim, bardziej precyzyjnym jest wąskotorowa linia tramwajowa. W 1928 roku ułożono na południowej stronie ulicy tor normalnotorowy. Jak można wyczytać w książce ”Tramwaje Górnośląskie -tom 1” której autorami są: Krzysztof Soida, Zbigniew Danyluk oraz Przemysław Nadolski, tory te istniały jakiś czas obok siebie.

Hindenburg Oberschl. Kronprinzenstraße.

19.02.1930

Warto zauważyć że nie istnieje jeszcze Plac Wolności. Jego budowa rozpocznie się dopiero w 1933 a potrwa do 1936 roku. Zwróćmy uwagę na kamienice rogową w tle. Zobaczymy ją na wielu innych pocztówkach z tym fragmentem ulicy. Zbudowano ją w 1901 roku a na jej parterze znajdował się sklep Antona Januschowskiego oraz sklep z słynnymi butami ”Bata”. W budynku rozlokowała się także ”NSDAP” co z kolei doprowadziło do jej podpalenia przez armię czerwoną w styczniu 1945 roku. W wyniku tych wydarzeń ucierpiało także skrzydło dawnego hotelu Juliusza Kochmana który dziś w okrojonej formie jest siedzibą urzędu miejskiego.
Na koniec zostawiłem balkony. Chodzi o budynek który obecnie posiada numer 295. Jeśli będziemy oglądać pocztówki z ulicy Wolności zobaczymy wiele balkonów na budynkach których ubywało często w wyniku zaniedbań. Na tym budynku jednak się zachowały.
I na tym zakończę opis tej pięknej kartki na której czas się zatrzymał.
Kartkę wysłano 19.02.1930 roku z Gliwic. Wydawcy nie podano.

Autor: Rafał Tylenda.              Pocztówka z jego kolekcji.                                          09.07.2021