Pocztówki Zabrze

Kolorowy plac Dworcowy ok. 1930 r.

Plac dworcowy, czyli ówczesny Bahnhofplatz, bardzo często był prezentowany na pocztówkach do 1945 roku. Niewątpliwie było to reprezentacyjne miejsce w naszym mieście, które warto było pokazać. Ta barwna pocztówka pochodzi prawdopodobnie z przełomu lat 20/30 XX wieku.

Hindenburg O.S. Plac Dworcowy.

Buntdruckt – kolorowy druk.

Z lewej strony widzimy nieistniejący już budynek celny, projektu Wilhelma Grossarta (zaprojektował m.in. dworce w Bytomiu i Gliwicach). Oddano go do użytku w 1926 roku, gdy stacja Hindenburg OS była stacją graniczną. Możemy dostrzec tabliczkę z napisem „Wechselstube” czyli po prostu kantor. W tle kadru doskonale nam znany budynek poczty głównej. Oddano go do użytku 13 marca 1911 roku. Prace przy jego budowie trwały dwa lata, a łączny koszt budowy wraz z wyposażeniem wyniósł 780000 RM. Sąsiadujący z pocztą budynek hotelu „Haus Metropol” był stałym punktem rozrywkowym na mapie Hindenburga. Jego historia sięga 20 września 1913 roku gdy otwarto kawiarnie „Cafe Metropol”. Jej właścicielem był Carl Tilly. Wnętrza przebudowano w roku 1926, tworząc sale na 150 osób gdzie działał kabaret.

W zbiorach strony zobaczyć można oryginalny plakat reklamujący kabaret-variete „Haus Metropol”.

Widać też stary dach, który spłonął w 1932 roku. To pozwala nam określić datowanie pocztówki. Z prawej strony kadru jest narożna kamienica przy ul. Wolności 303, gdzie na rogu funkcjonował sklep mięsny gliwickiej firmy „J.Sicha und Söhne”. Obecnie nieco zaniedbana, ale do dziś możemy podziwiać jej piękne zdobienia. 

ul. Wolności 303

Zdjęcia: Piotr Herszowski.

Uwagę przykuwa tajemnicza czarna postać na pierwszym planie. Pojawia się na wielu kadrach z tego okresu. Jest ona po prostu dodana przy retuszu pocztówki.

Wydawcy nie podano.

Własność i opis: Piotr Herszowski.                08.08.2021