Pocztówki Zabrze

Kościół pw. Ducha Świętego-nietypowa pocztówka.

Ta wydana w niecodziennej formie pocztówka przedstawia najmniej znany kościół w Zabrzu i zarazem jedyny, który został zniszczony w wyniku działań w 1945 roku.
Po I wojnie liczba parafian kościoła św. Andrzeja liczyła już 43 tys. Trzeba było powołać nowe placówki duszpasterskie. Jedną z nich została ta w Kolonii Piaskowej, zwanej Zandką. W 1924 ks. Sonneck rozpoczął odprawianie mszy świętych w obszernej sali stojącej tam oberży, której właściciel nazywał się Wierzimok.

1

Brak wydawcy.

W 1925 roku parafia kupiła ten budynek i do 1926 poddała go przebudowie pod kierownictwem architekta Hugo Beckera z Gliwic. Po ustanowieniu lokalii msze odprawia ks. Adrian Pilot, a od 9 października 1929 rok ks. Antoni Tomeczek, który pozostał 33 lata proboszczem tego kościoła. 29 listopada 1929 roku kościół poświęcił wrocławski biskup, a 1 października 1940 roku powstała tam samodzielna parafia pod wezwaniem Ducha Świętego – Heilig-Geist-Kirche.

Ten ciekawy, stojący bezpośrednio przy ulicy kościół nie dotrwał do końca wojny. 26 stycznia 1945 roku spalili go żołnierze sowieccy w akcie zemsty za zranienie oficera. Rozstrzelano tam wtedy ok. 80 osób i spalono ok. 10 budynków.

Ale ten kościół stoi do dziś już w trzecim „wcieleniu”, a jego historia do czasów obecnych, zdjęcia i dokumenty są tu.

Opracował: Rafał Tylenda.                  Pocztówka z jego kolekcji.       23.03.2024

Podziękowania dla Kamila Wloczki za prezent w postaci pocztówki z kościołem która jest ciekawym egzemplarzem w mojej kolekcji.