Pocztówki Włodzimierza Wysockiego.

Sterowiec Graf Zeppelin nad miastem Hindenburg (Zabrze).

Luftschiff „Graf Zeppelin” über Hindenburg

Luftschiff „Graf Zeppelin” über Hindenburg

Luftschiff „Graf Zeppelin” über Hindenburg

Kunstverlag Karl Brinkmann, Breslau I.

Sterowiec „Graf Zeppelin” nad miastem Hindenburg. U dołu dobrze widoczna południowa część centrum miasta, z placem Krakowskim i placem Warszawskim. (Wówczas Schecheplatz i Reitzensteinplatz). U góry kadru dominują dworce kolejowe, osobowy i towarowy.

Być może zdjęcie wykonano z pokładu tego statku, ale jego wizerunek nad miastem jest w tym przypadku fotograficznym trikiem. Po trzech wizytach „Grafa Zeppelin” nad Górnym Śląskiem wydano wiele pocztówek z widokami miast nad którymi przeleciał. Na wielu z nich znajduje się on w tym samym miejscu kadru, w tej samej pozycji i zawsze tak samo oświetlony.

Dziwi również brak widzów na placach, choć każdy jego przelot był zawsze zapowiadaną i mocno fetowaną sensacją.

Ten sterowiec nad Górnym Śląskiem pojawił się trzy razy. W październiku 1929 roku w czasie podróży dookoła świata.

26 czerwca 1930 roku przeleciał nad Bytomiem i Zabrzem.

Ale lądował tylko raz, 5 lipca 1931 roku na bardzo nowoczesnym wówczas lotnisku w Gliwicach, gdzie na jego powitanie zgromadziło się ok. 200 000 tys. ludzi !!

Najdroższy bilet na lotnisko kosztowało całe wynagrodzenie za jeden dzień pracy górnika. Ale każdy pragnął zobaczyć tego kolosa, o długości 236,6 i średnicy 30,5 metrów.

Statek wystartował o tego dnia o godz. 7.55 z Friedrichshafen nad Jeziorem Bodeńskim, by o 17.20 pojawić się nad Gliwicami. O 17.45 zawisł nad lotniskiem, po czym zrzucono balast i 250 mężczyzn ciągnąc za liny zacumowało go nad płytą.

Już po godzinie 18 wzbił się w powietrze i zataczając honorową rundę nad Śląskiem odpłynął w głąb Niemiec.

Wydawca: Kunstverlag Karl Brinkmann, Breslau I.


Opracował: Andrzej Dutkiewicz.                                                            22.01.2020

Źródła:

https://nto.pl/sterowiec-graf-zeppelin-historia-lotu-nad-slaskiem/ar/4528163

https://gliwice.wyborcza.pl/gliwice/7,95519,22053792,86-lat-temu-graf-zeppelin-ladowal-w-gliwicach-to-bylo-widowisko.html

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1530669,1,zabrze—niemieckie-okno-na-wschod.read

Wszystkie te archiwalne pocztówki pochodzą z kolekcji  Włodzimierza Wysockiego  który kolekcjonuje je już ponad 20 lat, w jego posiadaniu jest około 700 egzemplarzy. Były wystawione w Galerii Muzeum Miejskiego Cafe Silesia w od 14 marca do 5 maja 2019 roku.

Dzięki jego uprzejmości i ogromnej pomocy pani  Urszuli Wieczorek  z Muzeum Miejskiego w Zabrzu możemy je tu wszystkie zobaczyć, za co serdecznie im obu dziękuję.

Andrzej Dutkiewicz.