Pocztówki Zabrze

Zdjęcie lotnicze centrum Zabrza 1930.

Jedna z kilku „lotniczych” pocztówek z widokami Zabrza pierwszych lat 30-stych. Kilka widocznych tu miejsc zmieniło się gruntownie i nie ma jeszcze najważniejszego w Zabrzu placu Wolności.

Zdjęcie lotnicze centrum Zabrza 1930.

U dołu stary dworzec klejowy. Środkowy piętrowy budynek jest najstarszy. Ten wyższy z prawej to dobudowana, po wytyczeniu pobliskiej granicy w 1922 roku, komora celna. Oprócz dwóch zadaszonych torów szlakowych widać też tory stacyjne, postojowe i okazały dźwig. W 1967 r. otwarto na jego miejscu nowy dworzec, wówczas o wiele okazalszy i ładniejszy niż dziś.   

Hotel i centrum rozrywki „Haus Metropol”, w środku naprzeciw dworca, w stanie przed pożarem dachu w 1932 roku, po którym dobudowano jedno piętro i wyglądał dokładnie tak jak obecnie po remoncie.

                                                                                                                                                                    

Dworzec, Haus Metropol, Poczta.

“Admiralspalast”.

Z prawego skraju kadru widać wyraźnie legendarną kawiarnię na dachu gotowego w 1927 roku hotelu „Admiralspalast”.

Nad hotelem, w kadrze widać hutę szkła o której prawie nikt już nie pamięta. Tam gdzie dziś jest targowisko. Założył ją w 1866 roku żydowski przedsiębiorca Wilhelm Eisner. Odebrano ją właścicielom w czasach narodowego socjalizmu, a rodzina nie przeżyła Holocaustu. Po wojnie nazywała się „Piast” i zatrzymano ją w 1973 roku, po czym rozebrano.

Huta szkła Wilhelma Eisnera.

Huta Zabrze -„Donnersmarckhuette”

W górnym prawym rogu widać hutę „Donnersmarck” i jej dyrekcję w formie litery „U” z wieżyczką, obecnie ratusz.
Jasny duży budynek na lewo od dyrekcji huty, Stadthaus- Urząd Miejski (ul. Powstańców Śląskich), gotowy w dwa lata (1927-29), w niezmienionej formie do dzisiaj. Obok na skrzyżowaniu nieistniejąca już zabudowa ulicy Karola Miarki, dziś stoi tam sklep „Aldi”.

Urząd Miejski i teren Placu Wolności.

Teren Placu Wolności. U dołu kamienica „Pod Orłem”.

Niższe domy naprzeciw kamienicy Wienskowitza (również hotel i kino „Helios”) wyburzano od 1933 roku i trzy lata później był tam już dobrze nam znany plac Wolności, który wtedy nazwano placem Piotra i Pawła.

Wydawca: Kunstverlag Carl Brinkmann, Breslau 1, Nr. 5 „Böhm-Luftbild“.

Z archiwum  Andrzeja Dutkiewicza.                                                                                                   08.12.2018