Pocztówki Zabrze

Stadion Górnika Zabrze na przedwojennych pocztówkach.

„Arena Zabrze”, czyli Stadion im. Ernesta Pohla w Zabrzu, otwarto 2 września 1934 roku. Wyglądał oczywiście całkiem inaczej i inaczej się nazywał. Nadprezydent prowincji (Provinz Schlesien) Helmut Brückner nazwał go “Areną Adolfa Hitlera”.

Jak widać na tej pocztówce z lat 30. nie było wtedy żadnych ławek, ale usiąść można było tylko pod zadaszoną “wieczną” trybuną, który przetrwała modernizację stadionu i będzie mi żal kiedy ją zburzą. Dzięki temu na stadionie było miejsce dla 25.000 widzów, w tym na trybunie 2000.

Projektantami „Areny” byli dobrze nam znani dr. Moritz Wolf z Berlina, ówczesny architekt miejski Hindenburga (jak nazywało się wówczas Zabrze) i Gustav Allinger, w latach 1928 – 1931 Dyrektor Parków Miejskich w Hindenburgu.

W innych źródłach występuje jesz ze nazwisko projektanta ogrodów Wernera.

Hindenburg Oberschl., Adolf-Hitler-Kampfbahn.

Verlag C. Mierzwa, Hindenburg-Oberschl.

W takim stanie stadion dotrwał do lat powojennych i chyba dopiero wtedy w części stadionu zamontowano ławki.

Na pierwszym ważnym meczu spotkały się reprezentacje niemieckiej i polskiej części Górnego Śląska. Takich spotkań, na różnych stadionach po obu stronach granicy, rozegrano 20. Drużyna polska wygrała osiem razy, niemiecka siedem, pięć razy był remis. Najwyżej wygrał zespół polski, 9:1 w Katowicach 1 września 1935 roku.

Te rozgrywki miały charakter meczów międzypaństwowych, odgrywano hymny narodowe Polski i Niemiec. Pierwszy mecz rozegrano 7 grudnia 1924 roku w Katowicach, ostatni 8 stycznia 1939 roku w Bytomiu.

Stadion wykorzystywano również do nazistowskich „spędów” i manifestacji. Jedna z nich widoczna jest na następnym zdjęciu wykonanym z trybuny.

Hindenburg Górny Śląsk. Arena Adolfa Hitlera.

Wydawca: Bromsilber Imitation.

Tu zobaczymy dokładnie położenie stadionu. Rząd drzew ocienia obecną ulicę Roosevelta – nazwaną później od stadionu Kampfbahn Allee (Aleja przy Arenie).

Na odwrocie wydawca – Klub Turystyczny Hindenburg – informuje o mieście i jego osiągnięciach, ilości przemysłu, komunikacji, infrastrukturze miejskiej i kulturalnej.

Adolf Hitler Kampfbahn.

Verkehrsverein Hindenburg.

Zdjęcie wykonała firma Hansa Luftbild Breslau. Pocztówkę wydał Klub Turystyczny Hindenburg Górny Śląsk.

Hindenburg Oberschl., Adolf-Hitler-Kampfbahn

Verlag C. W. Mierzwa, Hindenburg-Oberschl.

Siedzący na trybunie mieli dobry widok na sportowe i inne atrakcje, ale również na największą perłę zabrzańskiej architektury – kościół pod wezwaniem św. Józefa – dzieło Dominikusa Böhma. Zapraszam do zapoznania się z jego historią w trzech – opatrzonych wieloma zdjęciami – artykułach.

https://historia-zabrza.pl/kosciol-sw-jozefa/

https://historia-zabrza.pl/fotograficzne-uzupelnienie-do-kosciol-sw-jozefa-w-czasopismie-moderne-bauformen/

https://historia-zabrza.pl/kosciol-swietego-jozefa-zdjecia-z-1935-roku/

Te archiwalne pocztówki pochodzą z kolekcji Włodzimierza Wysockiego który kolekcjonuje je już ponad 20 lat, w jego posiadaniu jest około 700 egzemplarzy. Były wystawione w Galerii Muzeum Miejskiego Cafe Silesia od 14 marca do 5 maja 2019 roku.

Dzięki jego uprzejmości i ogromnej pomocy pani Urszuli Wieczorek z Muzeum Miejskiego w Zabrzu możemy je tu wszystkie zobaczyć, za co serdecznie im obu dziękuję.

Opracował: Andrzej Dutkiewicz przy pomocy Piotra Herszowskiego.                                                                                 22.08.2022