Pocztówki Zabrze
Arena A.H. (Górnik Zabrze), „Frizok” i osiedle przy chłopskiej na pocztówce.
Arena imieniem Adolfa Hitlera na bardzo ciekawej pocztówce, gdzie w tle widać sporo ciekawych miejsc, a ja postaram się o nich kilka słów napisać. Zacznijmy od głównego motywu i od daty 2 września 1934 roku, kiedy otwarto nowy wtedy stadion w mieście i nazwano go Areną Adolfa Hitlera. Pierwsze ważne zawody rozegrano tam 24 marca 1935 podczas meczu reprezentacji niemieckiej i polskiej części Śląska. Na widowni wówczas zasiadło około 7 000 widzów. Trybunę wybudowano dopiero w 1936 roku, a wcześniej w tym miejscu stała stalowa konstrukcja z ogromnym nazistowskim orłem.
W tle obiekt, który wielu mieszkańców pewnie kojarzy bądź tam bywało, a mowa o miejscu popularnie nazywanym „Frizokiem”, czyli kąpielisku obok stadionu. Historia tego nieistniejącego już kąpieliska rozpoczyna się latem 1923 roku, za sprawą klubu pływackiego „Friesen”, który wybudował go na miejscu dawnej kopalni piasku, w pobliżu cegielni, gdzie dzisiaj znajdziemy korty tenisowe. Powstały baseny i kilka drewnianych baraków.
W formie z pocztówki niemal niezmienionej, basen ten przetrwał aż do 2006 roku, kiedy został zlikwidowany. Był bardzo popularny i pozostał jednak w pamięci mieszkańców Zabrza i na kilku pocztówkach, oraz wielu zdjęciach prywatnych.
Takie kąpiełiska były w prawie każdej dzielnicy. Na przykład to koło Zandki.
Obecnie istnieje jeszcze Kąpielisko Leśne na Maciejowie i nieczynny ostatnio basen przy osiedlu Janek.
Zakład przemysłowy, który również widoczny jest na pocztówce to cegielnia, po której jeszcze do niedawna istniały wyrobiska, na których można było łowić ryby. Potem ten teren przekształcono powstała tam restauracja „Śląskie Rancho”, czy później „Zabrzańskiej Rancho”, a dawne wyrobiska stały się stawami. Nie znam niestety daty powstania lokalu w tym miejscu, ale może ktoś pamięta i napisze coś więcej.
Ostatnim elementem pocztówki jest widoczne z prawej strony osiedle przy dawnej Yorckstrasse, a dzisiejszej ulicy Chłopskiej, które oddano do użytku w 1935 roku i o którym znalazłem artykuł w czasopiśmie Der Oberschlesische Wanderer.
Po lewej stronie pocztówki widać jeszcze bramę do ogrodu botanicznego otwartego w 1938 roku, który po dziś dzień możemy odwiedzać.
Wydawca: C. W. Mierzwa, Hindenburg-Oberschlesien.
Opracował: Rafał Tylenda. Pocztówka z jego kolekcji. 15.01.2024