Pocztówki Zabrze

Plac Wolności z perspektywy bruku.

Poznajemy plac Wolności (Peter-Paul-Platz) z perspektywy przedwojennego bruku. Budowany w latach 1932-36 według projektu miejskiego radcy budowlanego i doskonałego architekta Karla Breuera na podstawie założeń sławy niemieckiej architektury Hansa Poelziga, stał się szybko rzeczywistym, centralnym punktem młodego miasta. Dziś utracił wiele z tego znaczenia.

Na zdjęciu brak torów tramwaju linii numer 3, dzięki temu możemy ustalić że to zdjęcie wykonano przed 1936 rokiem, gdy oddano odcinek tej linii od centrum do mijanki przy kopalni „Guido”.

Hindenburg O.S. Peter-Paulplatz.

Verlag A. Bröse, Breslau.

Tzw. kopyto.

Kino „Lichtburg” – później „Marzenie” i Miejska Kasa Oszczędności.

Wśród lokalnych handlowców jest także słynna firma obuwnicza „Bata”, założona w 1894 roku na Morawach w mieście Zlin, przez rodzeństwo Bata. Dziś jest to międzynarodowy koncern.

Nad długą markizą jest szyld Paul Frank, był to duży sklep tekstylny i modniarski, a jego młodą załogę i sklepową witrynę można zobaczyć tu, na zdjęciu wykonanym w dniu Bożego Narodzenia w 1942 roku. https://historia-zabrza.pl/sklep-paula-franka-plac-wolnosci-4/

Przyszkowski, Goretzki, Nowak, Ziewitz, Borzutzki, Niestroj, Buballa, Hennek – tak nazywali się ówcześni właściciele sklepów w centrum miasta i już te nazwiska i ich pisownia to kawałek jego historii.

Ten bruk przetrwał bardzo długo, po czym w 40 lat później (około) zakryto go nieudolnie asfaltem, spod którego czasem wyzierał, aby po roku 2000 zastąpić go nowym.

Warto również pochylić się nad korespondencją, do której przede wszystkim służyły przecież pocztówki. Ta jest bardzo miła. Nadawca zapewnia pannę Jenderski, pracującą w szpitalu gwareckim w Orłowie koło Karwiny, że na pewno nie zapomniał mile spędzonych tam dni i serdecznie pozdrawia ją z Hindenburga.

Wydawca: Verlag A. Bröse, Breslau.

Własność i opis: Andrzej Dutkiewicz.                                              01.08.2022