Pocztówki Zabrze

Kamienica 3 Maja 47 i wędrówka masarni Lissoka.

Na ulicy 3 Maja numer 47 – róg Reymonta – stoi wyjątkowa kamienica. Wyjątkowa, gdyż jako jedna z nielicznych do dziś zachowała swe balkony i wieżyczki. Obecnie w narożnym lokalu jest apteka, ale wcześniej kupowano tam mięso i wędliny.

Na tej wysłanej w 1910 roku pocztówce, oprócz podziwiających tam fotografa i dwóch policmajstrów, widoczny jest nieco przysłonięty gazową latarnią szyld. Jego treść: Leopold Lissok, Fleisch und Wurstfabrik. (mięso i wytwórnia kiełbas). Była tam od co najmniej 1908 roku.

Zabrze. Róg ul. 3 Maja i Reymonta.

Postkarte.

3 Maja 47 w 2017 r.

Wytwórnia pan Lissoka w 1912 roku znajdowała się już gdzie indziej, na tej samej Dorotheenstrasse (3 Maja), pod numerem 38. I dzisiaj też jest tam sklep rzeźniczy. A w tym narożnym budynku interes przejął Paul Roether.

Wędrówka sklepu Lissoka trwała nadal. W 1924 roku znajdziemy go na Sandstrasse 20 (ks. Bończyka), czyli na Zandce, gdzie wcześniej punkt tej samej branży prowadził Ignaz Mika.

W tym budynku towarami kolonialnymi (spożywczymi, również z egzotycznych krajów) handlował Josef Cebulka i zdjęcie tego budynku znajdziecie w tym artykule. On stoi do dzisiaj.

W 1938 roku sklep Lissoków prowadził przypuszczalnie jego syn Anton, pod tym samym adresem.

Rodzina Lissoków, która prowadziła jedyny sklep rzeźniczy na Zandce, mieszkała naprzeciw w domu pod numerem 19 (Bończyka). Ten dom podpalili Sowieci, a na jego miejscu wybudowano mały blok. Pod murem cmentarza ewangelickiego stał budynek w którym ubijano zwierzęta i robiono kiełbasy. Po wojnie była tam kuchnia dla ubogich.

Wydawca i jedyny sprzedawca pocztówki: Hermann Krüger’s Buchhandlung, Zabrze S.


Pocztówka jest własnością Andrzeja Terleckiego i serdecznie dziękuję mu za jej udostępnienie.

Opracował:  Andrzej Dutkiewicz.                                 15.03.2024.


Źródła: Książki adresowe dostępne na sbc.org.pl/dlibra