Pocztówki Zabrze

Rozświetlony pl. Wolności (Piotra i Pawła).

Na łamach portalu pokazywałem już nocne ujęcie przedwojennego Peter-Paul-Platz, czyli obecnego placu Wolności, a teraz nadarza się okazja, żeby przedstawić drugie.

Peter-Paul.Platz

Trinks & Co. Leipzig.

Tu na pierwszym planie mamy mieszkańców, ubranych zgodnie z ówczesną modą. Po lewej stronie fragment witryny sklepu rybnego „Nordsee” z reklamą dorsza, która to firma istnieje do dzisiaj i gdzie po 1945 roku była „Centrala Rybna”, zwana również „Rybkolem”. Za ścianą był zaś Deutsche Bank. Tło to festiwal reklam świetlnych, które pozwalają przypuszczać że zdjęcie wykonano przed wojną, gdy nie zaprowadzono jeszcze oszczędności i zaciemnienia. Choć część tej świetlnej orgii to wyraźnie tylko retusz. Tak rozświetlone Zabrze można było jeszcze podziwiać w latach 60. i 70-tych, gdy nad sklepami świeciły się neony.

Widzimy tu zachęcający do oszczędzania reklamę świetlną ” Stadtsparkasse”, czyli Miejskiej Kasy Oszczędności, a obok niego na film zaprasza nas kino” Lichtburg” powojenne „Marzenie” . Wszystkich te miejsca już nie istnieją. Sklep rybny to dziś siedziba banku „ING”, kino ustąpić musiało miejsca Rossmannowi, natomiast” Stadtsparkasse” to obecnie PKO. W tle jest jeszcze widoczny szyld sklepu obuwniczego Buballi.

Kartka wysłana została w 1939 roku datowanie fotografii to pewnie druga połowa lat 30.

Wydawca: Trinks & Co. Leipzig.

Opracowanie i własność: Rafał Tylenda.                                   Redakcja: Andrzej Dutkiewicz.                                11.12.22