Pocztówki Włodzimierza Wysockiego.
Szkoła nr 13 przy ul. Wajdy 110 lat temu.
Obecny Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 13 przy ul. Ks. Józefa Wajdy 7 otwarto uroczyście 11 października 1910 roku.
Rozpoczęto o godzinie 8 mszą w kościele św. Andrzeja.
W uroczystości wzięli udział starosta Diehle, burmistrze Held, radca szkolny Polatzek, ksiądz Rosenberger, pastor Weiss, rabin dr Kaatz, asesor Lautsch, budowniczy Schwan i inni przedstawiciele gminy. Dalszy przebieg, już na terenie szkoły, uświetniał chór, a wzruszającą, patriotyczną przemowę wygłosił ksiądz Rosenberger.
Na zakończenie jedna z przyszłych uczennic szkoły recytowała wiersz, po czym towarzystwo zwiedziło budynek i udało się na obecny pl. Wolności do hotelu Kochmanna na uroczyste śniadanie.
Do nowej szkoły zapisano 1500 dziewcząt i chłopców, którzy uczyli się osobno. Rektorem części męskiej został Josef Przibilla, a żeńskiej rektor Jakutek.
Nauczycieli było 23.
Budynek wzniesiono wg projektu Bruno Schwana.
Patronem placówki został Friedrich Wilhelm von Reden (ur. 23 marca 1752 w Hameln, zm. 3 lipca 1815 w Bukowcu), dyrektor Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, później minister w rządzie pruskim, zasłużony dla rozwoju przemysłu, szczególnie na wschodnim terenie Górnego Śląska. W 1786 roku obdarzony przez króla Fryderyka Wilhelma II tytułem hrabiowskim. (Wikipedia).
Był on również inicjatorem budowy Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, znanej dziś pod marketingową nazwą „Sztolnia Królowa Luiza”.
Jego imię nosiła wówczas ulica Wajdy, przy której mieściła się szkoła.
Pod budowę odkupiono grunty od pięciu właścicieli.
W tym budynku mieściły się dwie szkoły. Katolicka Szkoła Ludowa XIX dla chłopców i taka sama nr XX dla dziewcząt.
W 1924 roku rektorem szkoły XIX był nadal Josef Przibilla. Nauczyciele nazywali się Glomb, Grund, Kubatsch, Eschammer, Ratai, Ullrich, Piskorz i inni. Było ich jedenastu, sami mężczyźni.
W szkole dla dziewcząt XX rektorowi Lotharowi Gollaschowi asystowała zastępczyni pani Emilie Vogt. Uczyło tam trzech nauczycieli i siedem nauczycielek.
W czasie II wojny światowej, w 1944 roku w budynku szkoły umieszczono szpital polowy.
Obecnie jest to Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 13 im. Marii Skłodowskiej-Curie ul. Ks. Józefa Wajdy 7.
Wypisaną po Francusku pocztówkę nadał 13 października 1921 roku zapewne żołnierz sił rozjemczych okresu plebiscytu, o czym trochę jaśniej tutaj.
Ta archiwalna pocztówka pochodzi z kolekcji Włodzimierza Wysockiego który zbieraje już ponad 20 lat, w jego posiadaniu jest około 700 egzemplarzy. Były wystawione w Galerii Muzeum Miejskiego Cafe Silesia w od 14 marca do 5 maja 2019 roku.
Dzięki jego uprzejmości i ogromnej pomocy pani Urszuli Wieczorek z Muzeum Miejskiego w Zabrzu możemy je tu wszystkie zobaczyć, za co serdecznie im obu dziękuję.
Andrzej Dutkiewicz.
Wydawca: H. J. Sobotzik, Zabrze.
Opracował Andrzej Dutkiewicz. 02.04.2022
Źródła:
Der oberschlesische Wanderer, 1910, Jg. 83, Nr. 234
Wikipedia.