Pocztówki Zabrze

Admiralspalast. Jego lokale na pocztówkach.

Symboliczny dla miasta budynek hotelu Admiralspalast zaprojektowali z elementami Art déco architekci aż z Berlina, panowie Bielenberg i Moser.

Pierwszym z kilku otwartych lokali w tym budynku była piwiarnia w stylu bawarskim. Z lokalu na parterze pozostały do dzisiaj duże okna z witrażami przedstawiającymi herby niemieckich miast.


Ale tym bardziej prestiżowym lokalem była otwarta o 12 w południe 30 października 1926 kawiarnia i restauracja z kręgiem tanecznym i podestem dla orkiestry restauracja na 1 piętrze. Oprócz tańca zobaczyć można tam było występy artystyczne i niezwykle popularne wtedy kabarety.

Sala balowa pomieścić mogła 500 gości.

Cafe

Właściciel: Richard Würfel.

Cafe/Restaurant

Wydawca: Ostkunst Gleiwitz,


Tym najbardziej niezwykłym lokalem był z całą pewnością, słynny też poza granicami miasta, ogród dachowy w stylu amerykańskim. Był tam bar i krąg taneczny pod miedzianą kopułą, najwyższym punktem budynku.

Ogród otwarto 25 grudnia 1927 roku, a pierwsze napoje podano o godzinie 15.

300 gości jednocześnie podziwiać mogło stamtąd panoramę przemysłowego miasta, niektórzy nie wstając od stolika. I to nawet zimą, po zamknięciu wielkich zasuwanych okien angielskiej konstrukcji.

Dachgarten.

Wydawca: C.W. Mierzwa, Hindenburg


Był tam jeszcze jeden lokal, na 2 piętrze. Pokój śniadaniowy dla hotelowych gości. Ale ten widocznie nie zasłużył sobie na żadne zdjęcie.

Opracował   Andrzej Dutkiewicz.                             16.04.2023

Pocztówki z własnej kolekcji i z archiwum (zabrze.aplus.pl) http://aplus.historia-zabrza.pl/  

Źródła:

http://aplus.historia-zabrza.pl

Katarzyna Hołda. „Hotel Admiralspalast”. Zabrze 2014.