Pocztówki Zabrze

Ulica 3-go maja z wiaduktem

Hindenburg Dorotheenstr. mit Überführung

Wydawca: Graphische Verlagsanstalt G. m. b. H. Breslau.

Matthias von Wilczek zakładając w 1774 roku kolonię Wieś Doroty nie przypuszczał pewnie że jej główna że jej główna ulica stanie się kiedyś jedną z najpiękniejszych w Zabrzu.
„Hindenburg ulica Doroty z wiaduktem” zatytułowana jest ta pocztówka nadana w gorących dniach tuż przed plebiscytem w w marcu 1920.
Co się zmieniło? Wiadukt zamieniono w latach 50-tych na nowy, który zawalił się wkrótce po ukończeniu w kwietniu 1959. Zniknęła część balkonów i ozdób na dachach i fasadach kamienic, gdyż ich utrzymanie było dla nowych gospodarzy zbyt drogie. Również ostatnia kamienica z prawej strony, z balkonem i białymi drzwiami. Mały domek zaraz za nią, zwany domkiem Baby Jagi. Można było napić się tam kakao i kupić słodycze firmy „Mauxion” , założonej w 1855 r. i istniejącej do dziś.
Korespondencja na odwrocie odzwierciedla napiętą atmosferę przed plebiscytem. Są to pozdrowienia z „mojego kochanego hajmatu, gdzie jeszcze jest spokojnie, ale już w niedzielę dużo się wydarzy”. W niedzielę był plebiscyt. Zabrze, wówczas Hindenburg pozostało w granicach Niemiec.
Wydawca: Graphische Verlagsanstalt G. m. b. H. Breslau.                                                                              12.12.2015