Pocztówki Zabrze

Reprezentacyjne budowle Zabrza na starej pocztówce.

Hindenburg, Oberschl.

Hindenburg, Oberschl., Admiralspalast

Foto u.Kunstverlag Bruno Scholz, Breslau I

Na tej pięcioobrazkowej pocztówce zobaczymy najbardziej reprezentacyjne miejsca przedwojennego Zabrza.
Lewy górny róg to zdjęcie zatłoczonej ulicy Wolności, głównej arterii komunikacyjnej miasta.
Obok dzisiejszy plac Wolności, który wtedy nosił nazwę Placu Piotra i Pawła (Peter Paul Platz).Dominuje tam kamienicę Benno Wienskowitza (ta z wieżyczką). Wybudowano ją w 1901 roku, a jej żywot zakończył się podpaleniem przez Armie Czerwona w Styczniu 1945 roku. Znajdował się w nim również słynny sklep obuwniczy ”Bata”. Na zdjęciu widzimy już szyld po zmianie nazwy firmy na ”OTA” która miała miejsce w 1933 roku. Teraz zobaczymy tam nowoczesny budynek mieszkalno – usługowy, a na parterze jest Muzeum Miejskie w Zabrzu. Czego również już nie ma, to naprzeciwko lewej strona Hotelu ”Kochmann”. która również została podpalona przez Armie Czerwona w Styczniu 1945 roku. Wybudowano tam po wojnie ten oto nowy budynek.

Dól pocztówki to Hotel Haus Metropol po pożarze z 1932 roku, który strawił ostatnia kondygnacje wraz z dachem. Odbudowano go w stylu widocznym na pocztówce. Warto dodać i że ten budynek doznał uszkodzeń w 1945 roku. Po wojnie należał on do Sląskiej Akademii Medycznej, a obecnie jest odnowiony i swoim stylem przypomina pierwowzór z pocztówki.

Kolejnym elementem jest wnętrze pływalni miejskiej przy Placu Krakowskim, które w zasadzie z bardzo niewielkimi zmianami możemy podziwiać do dzisiaj.

Pośrodku oczywiście dawny Hotel Admiral Palast będący powodem do dumy ówczesnych Zabrzan. Budowano go w okresie od 1924 roku do 1928 etapami. Po wojnie nosił nazwę Prezydent, która bardzo szybko zmieniono na Przodownik. W ostatnim okresie działania nosił nazwę Monopol. Obecnie pustostan, choć w 2012 roku przeprowadzano remont elewacji.

Wydawca: Foto u. Kunstverlag Bruno Scholz, Breslau I

Opracował: Rafał Tylenda.             Pocztówka z jego kolekcji.                                      22.05.2020