Pocztówki Zabrze

Róg Wolności i Wandy 100 lat temu na pocztówce.

To zdjęcie wykonano po 1914 roku, może 10 lat później. Widoczna tu ulica nosiła wted imię brata miłościwie panującego cesarza Niemiec, jak na pocztówce. Dziś to ulica Wandy.

Ale Budynek na pierwszym planie należy do ulicy Następcy Tronu (Kronprinzenstrasse) i miał wówczas numer 149 (obecnie 215). Duży szyld na sklepem informuje że sprzedawano tam towary przemysłowe, mniejszy na 1 piętrze należał do mistrza malarskiego Johanna Nowaka. Można go odnaleźć w książce adresowej z 1924 roku.

Friedrich-Karlstrstrasse

Verlag Hermann Schenke, Hindenburg

Ulica Wandy wyjątkowo często zmieniała swoją nazwę. Najpierw była częścią ulicy Wolności, wybudowanej w 1819 roku jako szosa węglowa, nazwana później Kronprinzenstrasse. Po wybudowaniu wiaduktu kolejowego obok dworca główną drogę poprowadzono tamtędy, a stary jej odcinek nazwano Alte (stara) Kronprinzenstrasse. W roku 1905 na cześć brata panującego cesarza Wilhelma I otrzymała imię Friedrich-Karlstrstrasse. Po przegranej I wojnie światowej wszystko co cesarskie powoli wychodziło z mody i w 1927 roku nazwano ją Königshütterstrasse, czyli ulica Chorzowska. W 1945 roku przemianowana na „Wandy” ulica nie cieszyła się długo tym imieniem, bo w 1961 roku otrzymała bardziej ideologiczne imię śląskiego socjalisty Jana Kawalca. Po tym jak z mody wyszedł socjalizm, w 1991 roku powrócono do poprzedniej nazwy: ulica Wandy.

Wszystkie widoczne tu budynki zachowały się do dzisiaj.

Tu jest jeszcze jedna pocztówka z tym budynkiem i na niej mistrz malarski Nowak przejął najprawdopodobniej pomieszczenia sklepu na parterze.

Wydawca: Ansichtskarten-Verlag und Großhandel Hermann Schenke, Hindenburg O.-S.

Pocztówka jest własnością Filipa Warzechy, któremu serdecznie dziękuję za jej udostępnienie.

Opracował: Andrzej Dutkiewicz.        07.12.2023