Kluby Sportowe

Klub Pływacki FRIESEN i historia kąpieliska zwanego Frizokiem.

Historia tego nieistniejącego już kąpieliska rozpoczyna się latem 1923 roku, za sprawą klubu pływackiego „Friesen”, które w celu jego budowy przekształciło teren po dawnej kopalni piasku, w pobliżu cegielni gdzie dzisiaj znajdziemy korty tenisowe.
Wybudowano baseny i kilka drewnianych baraków
Mieściło się w obok stadionu sportowego, obecnie „Górnik Zabrze”, przy ulicy Roosevelt,a.

Pływalnia “Friesen” Hindenburg O./S.

W numerze 16. (1924 roku) czasopisma „Oberschlesien im Bild” (Sląska Biblioteka Cyfrowa) znajdziemy krótki tekst poświęcony temu właśnie miejscu, a przeczytać w nim możemy, że najmłodsze miasto niemieckie, liczące 70 tys. mieszkańców, doczekało się wreszcie odkrytego basenu. Oprócz tekstu w numerze tym znajdziemy również zdjęcia, które zgodnie z numeracją przedstawiają: fotografia 1 i 2: pływaków i pływaczki przy wykopanym stawie pływackim, kolejne 3 i 4: kąpielisko w stanie gotowym, natomiast 5 i 6 to wizerunki budowniczych tego obiektu, czyli Paula Wagnera – mistrza blacharskiego i przewodniczącego, Aloisa Felkela – mistrza szklarskiego oraz kierownika technicznego kąpieliska.  

W numerze 32. z1925 roku znajdziemy również wzmiankę o bezpłatnej nauce pływania dla dzieci, którą prowadził trener Günther z pomocą dwóch nauczycielek. 

Trening pływania i techniki oddechu.

Nauka pływania na sucho.

Zbiorowa nauka pływania dzieci szkolnych.

Na plaży.

Widok na pływalnię. Z lewej basen dla niepływających, z prawej basen pływacki 40×100 metrów. 1925 r. 

Na terenie kąpieliska można było napić się również piwa, lub oranżady. Być może coś zjeść. Klubowy lokal prowadził Heinrich Rother.

W 1934 roku w czasie budowy stadionu, który wtedy nosił nazwę „Arena im. Adolfa Hitlera”, unowocześniono kąpielisko, które przetrwało we właściwie niezmienionej formie do czasów powojennych. Der Oberschlesische Wanderer, rok 1937 Nr. 160.

“Frizok” w latach 60-tych.

“Frizok” w latach 60-tych.

Dzięki Damianowi Halmerowi zobaczymy również pieczęć klubu i logo z 1925 roku w stylu secesyjnym.

Z górnego zdjęcia wynika że klub posiadał również sekcję tenisa.

Damian Halmer:  Nazwa klubu pływackiego i jego basenu pochodzi bowiem od nazwiska Friedricha Friesena, którego zabrzańscy pływacy obrali sobie za patrona. Friesen był – obok Jahna i Eiselena – jednym z pionierów gimnastyki w Niemczech, autorem rozpraw na ten temat o jednym z uczniów Jahna.

https://de.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Friesen

SV Friesen obchodził swoje święto gimnastyczne (Turnfest) 25 września, a więc w dzień urodzin Friesena. Jest o tym mowa w statucie.

Schwimmverein Friesen 05.


Schwimmverein Friesen 05.


Schwimmverein Friesen 05.

Jedno prywatne zdjęcie z basenu otrzymaliśmy od Mirosława Klimczaka. Pochodzi z połowy lat 50-tych.  

Z biegiem czasu kąpielisko podupadało nie remontowane, ale do końca zachowało swych stałych gości.

​Pływalnia działała aż do 2006 roku, kiedy to została zamknięta i zasypana. Czasy tego typu obiektów minęły już chyba bezpowrotnie – z działających niegdyś pozostały już tylko kąpielisko leśne w Maciejowie i basen na terenie osiedla Janek.  

Wejście na byłe kąpielisko miejskie w Zabrzu dzisiaj.

Teren byłego kąpieliska. ​Zdjęcia: Piotr Brzezina.

Autor: ​Rafał Tylenda.                                  Redakcja: A. Dutkiewicz.

Serdecznie Podziękowania dla Wojciecha Stysia, Dariusza Walerjańskiego, Piotra Brzeziny (fotopolska.eu) , Andrzeja Dutkiewicza, Beaty Pęcak , Mirosława Klimczaka, Cioci Klaudii Domańskiej, Katarzyny Zagłoby oraz wszystkim tym którzy pomogli mi przy realizacji tego tekstu.

Czasopisma Oberschlesien im Bild jak i Der Oberschlesische Wanderer, z których materiały umieszczono w artykule pochodzą ze zbioru Sląskiej Biblioteki Cyfrowej.

http://www.sbc.org.pl/dlibra/docmetadata?id=184371&from=publication – Der Oberschlesische Wanderer
http://sbc.org.pl/dlibra/publication/6681?tab=1 – Oberschlesien im Bild
http://fotopolska.eu/