Kluby Sportowe
Klub Pływacki “FRIESEN” i historia kąpieliska zwanego „Frizokiem”.
Historia tego nieistniejącego już kąpieliska rozpoczyna się latem 1923 roku, za sprawą klubu pływackiego „Friesen”, które w celu jego budowy przekształciło teren po dawnej kopalni piasku, w pobliżu cegielni gdzie dzisiaj znajdziemy korty tenisowe.
Wybudowano baseny i kilka drewnianych baraków
Mieściło się w obok stadionu sportowego, obecnie „Górnik Zabrze”, przy ulicy Roosevelt,a.
W numerze 16. (1924 roku) czasopisma „Oberschlesien im Bild” (Sląska Biblioteka Cyfrowa) znajdziemy krótki tekst poświęcony temu właśnie miejscu, a przeczytać w nim możemy, że najmłodsze miasto niemieckie, liczące 70 tys. mieszkańców, doczekało się wreszcie odkrytego basenu. Oprócz tekstu w numerze tym znajdziemy również zdjęcia, które zgodnie z numeracją przedstawiają: fotografia 1 i 2: pływaków i pływaczki przy wykopanym stawie pływackim, kolejne 3 i 4: kąpielisko w stanie gotowym, natomiast 5 i 6 to wizerunki budowniczych tego obiektu, czyli Paula Wagnera – mistrza blacharskiego i przewodniczącego, Aloisa Felkela – mistrza szklarskiego oraz kierownika technicznego kąpieliska.
W numerze 32. z1925 roku znajdziemy również wzmiankę o bezpłatnej nauce pływania dla dzieci, którą prowadził trener Günther z pomocą dwóch nauczycielek.
Widok na pływalnię. Z lewej basen dla niepływających, z prawej basen pływacki 40×100 metrów. 1925 r.
Na terenie kąpieliska można było napić się również piwa, lub oranżady. Być może coś zjeść. Klubowy lokal prowadził Heinrich Rother.
Dzięki Damianowi Halmerowi zobaczymy również pieczęć klubu i logo z 1925 roku w stylu secesyjnym.
Z górnego zdjęcia wynika że klub posiadał również sekcję tenisa.
Damian Halmer: Nazwa klubu pływackiego i jego basenu pochodzi bowiem od nazwiska Friedricha Friesena, którego zabrzańscy pływacy obrali sobie za patrona. Friesen był – obok Jahna i Eiselena – jednym z pionierów gimnastyki w Niemczech, autorem rozpraw na ten temat o jednym z uczniów Jahna.
https://de.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Friesen
SV Friesen obchodził swoje święto gimnastyczne (Turnfest) 25 września, a więc w dzień urodzin Friesena. Jest o tym mowa w statucie.
Jedno prywatne zdjęcie z basenu otrzymaliśmy od Mirosława Klimczaka. Pochodzi z połowy lat 50-tych.
Z biegiem czasu kąpielisko podupadało nie remontowane, ale do końca zachowało swych stałych gości.
Pływalnia działała aż do 2006 roku, kiedy to została zamknięta i zasypana. Czasy tego typu obiektów minęły już chyba bezpowrotnie – z działających niegdyś pozostały już tylko kąpielisko leśne w Maciejowie i basen na terenie osiedla Janek.
Czasopisma Oberschlesien im Bild jak i Der Oberschlesische Wanderer, z których materiały umieszczono w artykule pochodzą ze zbioru Sląskiej Biblioteki Cyfrowej.
http://www.sbc.org.pl/dlibra/docmetadata?id=184371&from=publication – Der Oberschlesische Wanderer
http://sbc.org.pl/dlibra/publication/6681?tab=1 – Oberschlesien im Bild
http://fotopolska.eu/