Zabrze-zdjęcia nowe

Plac Warszawski w 1995 r. Zdjęcia Tomasza Wagnera.

Największy chyba plac w Zabrzu, zwany od 1945 roku Warszawskim.

Takim go już nie zobaczymy. Kilka zaparkowanych “maluchów”, spokój, przestrzeń, dzieci na rowerach i czasem autobus do Niemiec.

Fotografem był prof. Tomasz Wagner, zdjęcia wykonał ok. 1995 roku.

Do połączenia Starego Zabrza, Małego Zabrza i wsi Dorota w jedną gminę Zabrze w 1905 roku plac był rynkiem Małego Zabrza i nazywano go Markplatz (plac Targowy, Rynek). Od cotygodniowego targu w czwartki, nosił również nazwę Plac Targów Czwartkowych (Donnerstagmarktplatz).

W 1927 roku ponownie zmieniono mu nazwę, tym razem z powodów politycznych. Uczczono przy tym niemieckiego polityka, pierwszego prezesa „Niemieckiego Związku Ludowego dla Polskiego Śląska, Volksbund”. Był nim Karl Adolf Walenty, baron von Reitzenstein, właściciel dóbr rycerskich Pielgrzymowice. Jego imię otrzymała także szkoła żeńska, mieszcząca się w największym stojącym tam budynku. Jej poprzednim patronem był niemiecki pisarz ze Śląska Gustav Freytag . Szkołę zobaczymy na pierwszych trzech zdjęciach.

Ta okazała, postawiona przez gminę Zabrze w 1907 roku budowla, udzieliła stałej siedziby założonej w 1869 przez pannę Stenzel, córkę archiwisty z Wrocławia, pierwszej w Zabrzu prywatnej „Höheren Töchterschule” (dosłownie: Średnia Szkoła dla Córek). Naukę tam rozpoczęło na początku siedemnaście panien z najlepszych zabrzańskich domów.

Na kolejnych zdjęciach widać wyraźnie okazałe budynki Banku Rzeszy (Reichsbank) i urzędu skarbowego. Do użytki oddano je w latach 1925/26.

Serdeczne podziękowanie dla profesora Tomasza Wagnera za użyczenie tych zdjęć.

Opracował: Andrzej Dutkiewicz.                                                            28.03.2021.