Kluby Sportowe

Kąpielisko ATV, KS Stal koło Huty Zabrze.

„Pływalnia Huty Zabrze”

Opowiadanie historii o kąpielisku znanym przez wielu z nas jako ”Stalok” przy ulicy Bytomskiej 2b, rozpocznę od dwóch fotografii odnalezionych w czasopiśmie ”Oberschlesische Volksstimme” z 1932 roku w numerze 306 z 4 listopada. Pierwsza, zamieszczona w tym numerze, przedstawia zapewne członków organizacji sportowej ”Alter Turnverein 1862” (A.T.V.) , która odpowiadała za powstanie tego obiektu. Drugie zdjęcie ukazuje prace przy budowie basenu, a tekst pod nim głosi:

”Poprzedniego lata, ochotnicy z A.T.V. zbudowali na terenie huty Donnersmarck duży na 2800 m 2 basen kąpielowy. Będzie on teraz wyposażony w oświetlenie o mocy 16 000 wat. Basen będzie zimą przekształcany na lodowisko i imprezy sportowe odbywać się będą też po zmroku. Program tych ambitnych imprez jest już gotowy.”

Zespół budowniczych z ATV. Oberschlesische Volksstimme, 1932, Jg. 58, Nr. 306

Budowa kąpieliska. Oberschlesische Volksstimme, 1932, Jg. 58, Nr. 306.

Lodowisko na zamarzniętym basenie. Oberschlesische Volksstimme, 1933, Jg. 59, Nr. 59

Otwarcie kompleksu sportowego (basen oraz korty tenisowe) miało miejsce 15 czerwca 1933 roku. W numerze 161 z 17 czerwca z 1933 roku gazety ”Oberschlesische Volksstimme” znajdziemy dwie kolejne fotografie, a także krótką relację z otwarcia obiektu:
”Czwartek przyniósł zabrzańskiemu Robotniczemu Związkowi Sportowemu długo oczekiwane i z powodu złej pogody kilka razy przekładane otwarcie własnych kortów tenisowych i inaugurację nowego basenu pływackiego. Oba obiekty są wzorcowe. Inauguracja basenu była pierwszą gimnnastyczno-pływacką uroczystością Robotniczego Związku Sportowego na Górnym Śląsku. Nasze zdjęcia pokazują u góry na lewo basen pływacki w dniu inauguracji, a po prawej pierwszy mecz na kortach tenisowych.”

Otwarcie basenu. . Oberschlesische Volksstimme, 1933, Jg. 59, Nr. 161

Nowe korty tenisowe.
Oberschlesische Volksstimme, 1933, Jg. 59, Nr. 161

Basen, w tle huta. Oberschlesische Volksstimme.

Te dwa zdjęcia z lat 30-stych, gdzie w tle widzimy osiedle „Zandka” pochodzą z atelier „Photo-Hansa”, lub „Photohaus-Hansa” z ulicy Kronprinzenstrasse 266 (Wolności).

Pochodzą ze zbiorów  Andrzeja Dutkiewicza.

Photo “Hansa”.

„Photo-Hansa”

„Photohaus-Hansa”

„Photohaus-Hansa”

Po wojnie kąpielisko należało do powstałego w 1946 roku klubu sportowego Huty ”Zabrze” znanego nam obecnie jak KS Stal – stąd pewnie wzięła się potoczna nazwa ”Stalok”.
W roku 1994 basen został zlikwidowany. Obecnie w jego miejscu znajduje się parking urzędu skarbowego. Kotrów już nie ma, zostało boisko piłkarskie klubu ”KS Stal”.

„Pływalnia Huty Zabrze”

Wydawca pocztówki.


Tak prezentowała się pływalnia w latach tuż przedwojennych i później, ponieważ po 1945 roku nic się tam właściwie nie zmieniło.

Jest to widok z przedwojennej pocztówki, którą opisano potem na awersie po polsku i używano po wojnie.        Z kolekcji Andrzeja Dutkiewicza.

15- lecie Polski Ludowej 22 Sierpnia 1959

Na zakończenie o pewnej ciekawostce ukrytej w ogrodzeniu terenu gdzie dawniej znajdował się basen. Jest nią niepozorna tabliczka. Umieszczona została w tym miejscu z okazji wykonania parkanu przez załogę Huty ”Zabrze” w rocznice 15- lecia Polski Ludowej 22 Sierpnia 1959 roku.

Te dwa zdjęcia współczesne, gdzie na miejscu basenu jest boisko, wykonał Piotr Brzezina.

Zdjęcia: Piotr Brzezina.

Zdjęcia: Piotr Brzezina.

Autor: Rafał Tylenda.                                                                                     13.11.2019

Serdeczne Podziękowania dla: Andrzeja Dutkiewicza, Anny Syski, Piotra Brzeziny, Danuty Durdyn.

Wykorzystano zdjęcia oraz informacje z tekstów zamieszczonych w czasopismach:   „Der Oberschlesische Wanderer” i „Oberschlesische Volksstimme”.

Linki:

https://sbc.org.pl/dlibra/publication/361097/oberschlesische-volksstimme?language=pl

https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/184126?language=pl

Pokazane zdjęcia są autorstwa Piotra Brzeziny z portalu fotopolska.eu – za zgoda autora, archiwalne fotografie i pocztówka są ze zbiorów Andrzeja Dutkiewicza.