Pocztówki Włodzimierza Wysockiego.

Gospoda Rebitzkych na pocztówce i mord w rodzinie.

To jeden z wielu lokali gastronomicznych przedwojennym Zabrzu. Ale tu wydarzyła się głośna swego czasu kryminalna historia, o której donosiła również prasa. W lipcu 1926 roku z ręki swej żony zginął tu syn właściciela Ewald Rebitzky.

Piwiarnia i winiarnia Paula Rebitzky, który był jednocześnie hurtownikiem piwa, win i spirytualii, stała przy Wallstrasse 6, obecnie Kazimierza Pułaskiego.

Winiarnia i piwiarnia Rebitzky.

Hurtownia piwa – wina i spirytualia.

Budynek

Gospoda

Tak opisano to wydarzenie w bardzo popularnym polskojęzycznym czasopiśmie “Katolik”.

Numer 87.

Numer 89.

Trochę o rodzinie.

Paul Rebitzky ożenił się z Hedwig Pral. Z tego związku urodził się w kwietniu 1901 roku Ewald Rebitzky, w księdze urodzeń kościoła św. Anny 1901-1906 na stronie 26 pod numerem 238

Tragicznie zmarły Ewald ożenił się z Elfriedą Luisą, córką rzeźnika końskiego (Rossschlachter) Józefa Sedlaczka, zamieszkałego przy Wallstrasse 2 – to ta sama ulica, na której Paul Rebitzky miał swoją gospodę.

Ślub odbył się w kościele św. Anny chyba 22 września 1924 roku. W księdze małżeństw kościoła św. Anny strona 147 nr 92.

Żona zastrzeliła go 15 lipca, a pochowany został 22 lipca, co zapisano w księdze zgonów kościoła św. Anny 1904-1945 na stronie 607 pod numerem 159.

Opracował: Andrzej Dutkiewicz.

Wycinki z prasy nadesłał Rafał Tylenda.

Księgi z kościoła św. Anny przeglądał Dariusz Guz.                                      08.01.2024

Wszystkie te archiwalne pocztówki pochodzą z kolekcji  Włodzimierza Wysockiego  który kolekcjonuje je już ponad 20 lat, w jego posiadaniu jest około 700 egzemplarzy. Były wystawione w Galerii Muzeum Miejskiego Cafe Silesia w od 14 marca do 5 maja 2019 roku.

Dzięki jego uprzejmości i ogromnej pomocy pani  Urszuli Wieczorek  z Muzeum Miejskiego w Zabrzu możemy je tu wszystkie zobaczyć, za co serdecznie im obu dziękuję.