Pocztówki Zabrze

Tam gdzie później stanął Admirał.

Ta piękna pocztówka przedstawia ulicę Kronprinzenstrasse, czyli ulice Następcy Tronu.  Dawniej właśnie taką nazwę nosiła, tak dobrze nam wszystkim znana, dzisiejsza ulica Wolności.
Ale czy aby na pewno? Oglądając tę pocztówkę, początkowo nie mogłem skojarzyć fragmentu tej ulicy. Finalnie rozwiązanie okazało się jednak dość proste.

Zabrze Kronprinzenstraße.

H.J Sobotzik Zabrze O.S.

To na co patrzymy, to skrzyżowanie placu Dworcowego ( Bahnhofsplatz) z ul. Wolności.

Na wstępie pod lupę weźmy sam napis. Tak więc skoro widnieje tu nazwa Zabrze,  zatem wydanie to pochodzi jeszcze sprzed 1915 roku, kiedy to zmieniła się nazwa miasta na Hindenburg.

Po lewej stronie kartki znajduje się fragment budynku, o którym już pisaliśmy na łamach Historii Zabrza. Budynek ten zawalił się 21 listopada 1916 roku, a jego szczątki straszyć będą w centrum jeszcze przez wiele lat. Po szczegóły tego wydarzenia zapraszam do tekstu poświęconego owej katastrofie. To na jego miejscu w 1924 roku rozpocznie się budowa hotelu „Admiralspalast”.

Teraz przejdźmy do prawej strony ujęcia. Wszystkie budynki, które tu widzimy, istnieją do dzisiaj.

Kamienica, na której dostrzegamy wymalowaną reklamę zakładu Bruno Herzberga, nie ma już pięknych balkonów, a jej równie ładne płaskorzeźby są już w dość opłakanym stanie. Obecnie mieści się w niej między innymi legendarny już „Bar Dworcowy”, rodem z czasów PRL-u. Niższe budynki również nie obroniły się przed zmianami. Jeżeli porównamy pocztówkę z obecnym obrazem, to zobaczymy, że niektóre z nich podwyższono o piętro lub całkowicie zmieniono ich fasadę.

Zieleń w postaci drzew w okolicy dawnego dworca kolejowego i na ulicy, to także urok tamtych czasów, gdy ruch kołowy był w zasadzie znikomy. Żegnając się i składając życzenia na jak najlepszy rok 2023 wszystkim Czytelnikom strony, napomknę o jeszcze jednym szczególe. A są nim szyldy reklamowe.  Dzisiaj dominuje w nich głównie brak estetyki, pstrokacizna, a przecież- jak widać- można prościej i ze stylem, czego przykładem wysłana do Katowic kartka z 1911 roku.

Za pomoc przy tekście dziękuję Pani Basi

Pocztówka Wysłana w 1911 roku. Wydawca: H.J Sobotzik Zabrze O.S. 

Pocztówka Wysłana w 1911 roku. Wydawca: H.J Sobotzik Zabrze O.S. 

Opracował  Rafał Tylenda.    Pocztówka z jego kolekcji.        30.12.2022.