Historia po 1945 r

Obrazek z kolędy w Biskupicach 50 lat temu.

Tradycja odwiedzin duszpasterskich sięga już średniowiecza. W Kościele Katolickim określona jest prawem kanonicznym. Odwiedziny te nazywane potocznie „kolędą” odbywają się zawsze w okresie świąteczno-noworocznym. W czasach współczesnych, po wizycie, duchowny tym najmłodszym na pamiątkę zostawiał pamiątkowy obrazek. Nie inaczej było w Zabrzu.

Kolęda.

Ten obrazek w latach 70-tych XX wieku na pamiątkę takiej wizyty otrzymał mieszkaniec Biskupic, a dokładniej Borsigwerku. Na tym małym obrazku zobaczymy anioły, fragment szopki bożonarodzeniowej, Jezusa Chrystusa rozkładającego ręce nad naszym światem. W centralnym punkcie umieszczono wizerunek kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biskupicach.

Plany budowy nowego kościoła w Biskupicach sięgają początku XX wieku. W tym przypadku powodem decyzji o budowie była wzrastająca liczba wiernych. Niestety wybuch I wojny światowej oraz szalejąca w ówczesnych Niemczech inflacja spowodowały że plany trzeba było schować do szuflady. Budowę rozpoczęto dopiero w latach 20-tych, a dokładnie w listopadzie 1927 roku. Jej inicjatorem był ks. Augustin Bertzik (Jego podobiznę do dziś zobaczymy na kościelnym witrażu). Świątynie wybudowano z cegieł w stylu neogotyckim z elementami funkcjonalizmu i ekspresjonizmu. Zaprojektował ją Hans Poelnitz z Gliwic. Nadzór budowlane prowadziła firma „Held und Francke”. Kościół konsekrowano w 1932 roku, a pierwszym proboszczem został Hubert Gregor.

Opracował Piotr Herszowski.   Kartka z jego kolekcji.     23.12.22